Sołtysi: istotą odnowy wsi jest budowa kapitału społecznego
Finanse dla wsi są ważne, ale ważniejszy od nich jest pomysł ibudowa kapitału społecznego, który jest istotą odnowy - mówilisołtysi, liderzy wiejscy i samorządowcy podczas seminarium na tematodnowy wsi w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu (Wielkopolska).
Ich spotkanie w sobotę odbyło się w przeddzień 16.Ogólnokrajowej Pielgrzymki Sołtysów i Mieszkańców Wsi do MatkiBożej Licheńskiej, której organizatorem jest Krajowe StowarzyszenieSołtysów (KSS). W niedzielnych uroczystościach zapowiada udziałkilka tysięcy rolników.
W przyjętym na seminarium stanowisku, jego uczestnicy napisalim.in., że ogólnopolskiemu programowi "Odnowa wsi", finansowanemu zpieniędzy unijnych, sprzyjać będzie rozszerzenie listy jegobeneficjentów, m.in. o organizacje pozarządowe. Uznali też, żeodnowa wsi ma także wymiar moralny, a to "może się odbywać takżeprzez ukazywanie materialnego wymiaru sensownego życia".
Dyrektor generalny KSS Grzegorz Siwiński przypomniał, że wlatach 2004-2006 polskie wsie otrzymały z programu "Odnowa wsi"pieniądze na realizację około 2 tys. projektów. Fundusze można byłoprzeznaczyć m.in. na budowę świetlic i domów kultury, placów zabawdla dzieci, rewitalizację zabytków. Kolejna transza pieniędzypopłynie na wieś w ramach projektu na lata 2007-2013.
"Zdobyć pieniądze to dopiero połowa sukcesu. Zdarza się bowiem,że piękna świetlica świeci pustkami" - ubolewał Siwiński.
Uczestnicy seminarium z nadzieją przywitali propozycję ustawy ofunduszu sołeckim. Ma on szanse zwiększyć aktywizację wsi i byćelementem jej wsparcia. Dzięki funduszowi wsie otrzymałyby na swojedziałania część pieniędzy płaconych gminie w ramach podatków -mówiono. "Uchwalenie ustawy da bodziec prorozwojowy terenomwiejskim. (...) Ustawa ta pozwoli na uniezależnienie sięspołeczności wsi od lokalnych uwarunkowań politycznych" -podkreślił prezes KSS, senator Ireneusz Niewiarowski (PO).
KSS powstało w 1994 r. Zrzesza 28 lokalnych stowarzyszeńsołtysów z terenu całego kraju, liczących około 15 tys. osób. MisjąKSS jest wspieranie obszarów wiejskich poprzez rozwójsamorządności, aktywności społecznej i lokalnej demokracji.
Dołącz do dyskusji: Sołtysi: istotą odnowy wsi jest budowa kapitału społecznego