Słodka bateria
Naukowcy z Uniwersytetu Saint Louis opracowali baterię, która jest zasilana cukrem. Czas działania takiej baterii określono na 3-4 razy dłuższy, niż tradycyjnych litowo-jonowych.
Dla przyszłych użytkowników przekłada się to na dłuższy czas rozmowy czy też słuchania muzyki. Nowa bateria, która podlega biodegradacji, mogłaby zastąpić zwykłe baterie w urządzeniach przenośnych.
Badania wykazały, ze paliwa odnawialne mogą być bezpośrednio zastosowane w bateriach w temperaturze pokojowej w celu osiągnięcia większej wydajności, niż technologia oparta na metalach – mówi Shelley Minteer, elektrochemik z USL. Pokazuje to również, że połączenie chemii z biologią może skutkować lepszymi bateriami, które będą także przyjaźniejsze dla środowiska.
Bateria zawiera enzymy, które przekształcają cukier w elektryczność, pozostawiając jako jedyny produkt uboczny wodę. Należy dodać, że wszystkie produkty wykorzystane do budowy ogniwa paliwowego podlegają biodegradacji.
Jak do tej pory, w testowaniu baterii wykorzystano: glukozę, słodkie napoje i żywice. Testowane były również gazowane napoje, ale wyniki nie były zbyt obiecujące. Najlepsze efekty osiągnięto przy użyciu cukru rozpuszczonego w wodzie.
Wyniki badań będą interesujące nie tylko dla konsumentów. Badania są finansowane przez amerykański Departament Obrony. Wojsko ma nadzieję, że ogniwa paliwowe działające na cukier znajdą zastosowanie w przenośnym elektronicznym wyposażeniu pola walki. Będzie to szczególnie potrzebne tam, gdzie dostęp do elektryczności jest ograniczony. {Physorg}
Jeśli baterie przejdą pomyślnie wszystkie testy i wyniki będą równie obiecujące, to wejdą do produkcji prawdopodobnie w ciągu najbliższych 3-5 lat.
Źródło: Physorg
Dołącz do dyskusji: Słodka bateria