Śledztwo w sprawie zbrodni wojennej w związku ze śmiercią dziennikarza AFP na Ukrainie
Krajowa Prokuratura Antyterrorystyczna (PNAT) wszczęła w środę śledztwo w sprawie zbrodni wojennej w związku ze śmiercią dziennikarza agencji AFP Armana Soldina. Zginął on na Ukrainie w czasie ostrzału rakietowego we wtorek.
Śledztwo powierzone zostało Centralnemu Urzędowi do Walki ze Zbrodniami przeciwko Ludzkości i Zbrodniami z Nienawiści (OCLCH). Według źródła zaznajomionego ze sprawą OCLCH przygotował już zespół ekspertów do wyjazdu na miejsce zdarzenia - miejscowości Czasiw Jar w pobliżu Bahmutu.
32-letni Arman Soldin, francuski dziennikarz urodzony w Sarajewie, koordynator wideo AFP na Ukrainie, zginął w ostrzale rakietami typu Grad. Został trafiony, gdy leżał na ziemi, próbując się chronić przed atakiem. Nikt z reszty ekipy nie został ranny. Soldin był członkiem zespołu pięciu reporterów AFP, którzy towarzyszyli ukraińskim żołnierzom na najbardziej gorącym froncie wojny.
Krajowa Prokuratura Antyterrorystyczna (PNAT) zajmuje się zbrodniami przeciwko ludzkości i zbrodniami wojennymi. Od końca lutego 2022 r. PNAT wszczął siedem śledztw w sprawie możliwych zbrodni wojennych popełnionych na Francuzach. Wśród ofiar są m.in.: Pierre Zakrzewski, francusko-irlandzki operator amerykańskiej stacji Fox News, zabity 14 marca w miejscowości Horenka w północno-zachodniej części Ukrainy po ataku na jego pojazd, oraz Frederic Leclerc-Imhoff, dziennikarz stacji BFMTV, zabity 30 maja podczas pracy na wschodzie kraju.
Soldin jest co najmniej jedenastym dziennikarzem lub członkiem ekipy medialnej, który zginął na Ukrainie od początku rosyjskiej inwazji 24 lutego 2022 r. - wynika z danych organizacji Reporterzy bez Granic.
Dołącz do dyskusji: Śledztwo w sprawie zbrodni wojennej w związku ze śmiercią dziennikarza AFP na Ukrainie