Samsung z rekordowym zyskiem kwartalnym. Motorem wzrostów popyt na układy pamięci
W pierwszym kwartale 2022 roku Samsung osiągnął zysk kwartalny o 50 procent większy rok do roku. To powyżej oczekiwań rynku, podobnie jak w wypadku przychodów spółki. Korzystne wyniki są związane głównie z rosnącym popytem na produkowane przez Samsunga chipy, w pierwszym kwartale koncern sprzedał globalnie 72 mln swoich smartfonów.
Koncern Samsung jest obecnie jednym z największych dostawców podzespołów i urządzeń elektronicznych na świecie. W 2021 r. południowokoreańska firma była globalnym liderem pod względem liczby sprzedanych smartfonów.
Przychody i zysk w górę
Samsung zapowiedział, że 28 kwietnia br. przedstawi pełne wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2022 r. Na razie jednak koncern podzielił się niektórymi liczbami dotyczącymi jego kondycji biznesowej.
Firma poinformowała o szacunkowym, 50-proc. wzroście kwartalnych zysków operacyjnych, dzięki czemu odnotowała najwyższy zysk za pierwszy kwartał od 2018 r.
Czytaj także: Samsung startuje z pierwszą kampanią 3D DOOH w Polsce, ambasadorem Żabson
Bardziej konkretnie Samsung podał, że zysk operacyjny za pierwszy kwartał osiągnie poziom 14,1 bln wonów (11,6 mld dol.), w porównaniu z szacunkami Refinitiv SmartEstimate wynoszącymi 13,3 bln wonów. Z kolei przychody mają wzrosnąć o 18 proc. w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej, do rekordowego poziomu 77 bln wonów.
- Prognoza okazała się lepsza od oczekiwań rynku, prawdopodobnie dzięki większym niż oczekiwano dostawom i cenom układów pamięci - ocenił cytowany przez Retuersa Park Sung-soon, analityk Cape Investment & Securities.
Mimo, że ceny układów pamięci spadły w pierwszym kwartale br., analitycy twierdzą, że solidny popyt ze strony klientów, a także ostrożne wydatki inwestycyjne producentów układów scalonych i ograniczone zwiększanie mocy produkcyjnych przyczyniły się do wzrostu Samsunga w tym segmencie, który stanowi ok. połowy jego całkowitych zysków.
Firma prawdopodobnie skorzystała również na zakłóceniach w konkurencyjnej fabryce układów NAND Flash, należącej do japońskiej firmy Kioxia, spowodowanych zanieczyszczeniem surowców.
Samsung sprzedał w pierwszym kwartale br. ok. 72 mln smartfonów, co oznacza spadek o około 11 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym, głównie z powodu późniejszej niż zwykle premiery najnowszego flagowego smartfona, Galaxy S22.
Czytaj także: Samsung umyślnie ograniczał wydajność Galaxy S22. Producent przeprasza i wprowadza aktualizację
Dołącz do dyskusji: Samsung z rekordowym zyskiem kwartalnym. Motorem wzrostów popyt na układy pamięci