Samsung zawiesza dostawy telefonów, telewizorów i chipów do Rosji
Samsung Electronics zawiesił wysyłkę produktów do Rosji w reakcji na "rozwój sytuacji geopolitycznej" - poinformowała agencja Bloomberg. Południowokoreański koncern dołączył do coraz liczniejszego grona międzynarodowych firm, które wycofały się z handlu z Rosją po jej inwazji na Ukrainę.
Południowokoreański potentat technologiczny "aktywnie monitoruje złożoną sytuację" - przekazał koncern w oświadczeniu, na które powołuje się agencja. Wstrzymany został eksport wszystkich produktów Samsunga - od chipów po smartfony i elektronikę użytkową - wskazała agencja powołując się na źródło zbliżone do sprawy.
Tym samym koncern z Suwon dołączył do rosnącej grupy międzynarodowych firm - od marek odzieżowych po technologiczne - które wstrzymały sprzedaż towarów i usługi do Rosji po jej inwazji na Ukrainę.
"Nasze myśli są ze wszystkimi, którzy dzisiaj cierpią. Naszym pierwszym priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa naszych pracowników oraz ich rodzin" - wskazał koncern w oświadczeniu. Firma zapowiedziała, że przekazuje 6 mln dol., w tym produkty elektroniki użytkowej o wartości 1 mln dol., a także dobrowolne wpłaty od pracowników "na działania humanitarne".
Według agencji Samsung to czołowy producent smartfonów w Rosji, z ponad 30-proc. udziałem w tamtejszym rynku. Sprzedaż smartfonów w Rosji stanowi około 4 proc. globalnych wpływów z tego tytułu. Do Samsunga należy też fabryka telewizorów w rosyjskiej Kałudze.
Rosja bez Apple, Netflixa, Microsoftu
Od początku inwazji militarnej na Ukrainę działalność w Rosji ograniczyło wiele firm z różnych sektorów, także mediów, telekomunikacji i nowych technologii. Platforma streamingowi Netflix wstrzymała realizację wszystkich rosyjskich projektów oraz zrezygnowała z nabywania praw do rosyjskich produkcji.
Apple wstrzymał w Rosji sprzedaż swoich produktów oraz działanie systemu płatniczego Apple Pay, natomiast w App Store zablokowano poza Rosją aplikacje rosyjskich mediów propagandowych Russia Today i Sputnik. Sprzedaż w Rosji zawiesiło też kilku innych globalnych producentów sprzętu i oprogramowania: Dell, AMD, Lenovo, Intel, Ericsson i Nokia.
Koncern Meta na swoich platformach Facebook, Instagram, Messenger i WhatsApp zablokował w Ukrainie szereg profili, m.in. rosyjskich mediów państwowych. Natomiast Alphabet tymczasowo wyłączył w Ukrainie niektóre narzędzia Google Maps, które dostarczają na żywo informacji o warunkach drogowych i lokalizacji różnych miejsc.
Twitter zaczął oznaczać treści pochodzące ze stron powiązanych z Kremlem. Natomiast treści z Rosji usunęły serwis s ogłoszeniami pracy Jooble i platforma Only Fans, znana głównie z treści erotycznych.
Koncerny Disney, Warner Bros., Paramount Pictures i Sony Pictures zapowiedziały, że w najbliższym czasie ich nowe filmy nie trafią do dystrybucji kinowej w Rosji.
Koncern Electronic Arts poinformował, że z ostatniej edycji jego piłkarskiej gry wideo „FIFA” zostaną usunięte reprezentacja i kluby z Rosji, a z hokejowej gry „NHL” - drużyny rosyjskie i białoruskie.
Z kolei produkujące gry wideo firmy CD Projekt i Bloober Team zawiesiły sprzedaż swoich tytułów w Rosji i na Białorusi. Taki krok rozważają inni polscy producenci gier.
Działalność w Rosji zawiesiły też koncerny informatyczne Oracle i SAP, a w czwartek o zamknięciu swoich sklepów w kraju poinformowały H&M, IKEA i JYSK.
Dołącz do dyskusji: Samsung zawiesza dostawy telefonów, telewizorów i chipów do Rosji