PRO raporty dwa
Dom mediowy PRO Media House opublikował dwa raporty obrazujące podział wydatków reklamowych pomiędzy telewizję a media PRO (prasa, radio, outdoor i inne nośniki uzupełniające).
Pierwszy z nich jest kolejnym wydaniem cyklicznego raportu PRO Media House, tym razem pt. „PROrocze czasy” i przedstawia porównanie nakładów na wspomniane media. Drugi to bardziej szczegółowy przegląd 16 kategorii sprzedażowych pod kątem wydatków reklamowych.. Raport „PROmocja po polsku” ma też swoją wersję w języku angielskim („PROmotion in Poland”).
Wnioski z obu raportów wskazują na rosnącą pozycję rynkową mediów PRO. Wydatki na nie w 2005 roku względem roku ubiegłego wzrosły o 25,29 proc., kiedy wydatki na telewizję spadły o 6,6 proc. Przewaga nośników nietelewizyjnych zarysowuje się wyraźnie również w analizie poszczególnych kategorii: media PRO zanotowały wzrost w 14 z 16 przeanalizowanych, podczas gdy telewizja jedynie w czterech.
Najwięcej na media PRO w 2005 roku wydały kategorie: „Rozrywka, kultura, edukacja” oraz „Sprzedaż”. Największe wydatki na telewizję poniosły natomiast „Żywność” oraz „Higiena i pielęgnacja ciała”. Największy przyrost w wydatkach na media PRO w 2005 roku zanotowała kategoria „Sprzedaż” – 41,9 proc. (po mniej konkretnych kategoriach: „Inne usługi” i „Poza klasyfikacją”), a na telewizję „Finanse i usługi marketingowe” (po „Inne usługi” i „Inne produkty”) – 13,8 proc.
Oba raporty obrazują tendencję z ostatnich lat, zgodnie z którą budżety reklamowe są przesuwane z telewizji na nośniki PRO. „Zalew rynku coraz to nowszymi produktami i usługami, zatłoczone bloki reklamowe, a także zmiana stylu życia Polaków to tylko kilka wyznaczników, które determinują wybór precyzyjnych nośników” – tłumaczy Dominika Meinardi, project director PRO Media House. „Reklamodawcy cenią sobie tanie, skuteczne i maksymalnie dokładne sposoby dotarcia do ściśle określonych grup docelowych. Media PRO świetnie wpisują się w te zapotrzebowania” – dodaje.
Dołącz do dyskusji: PRO raporty dwa