Prezes Polskiego Radia w zarządzie Europejskiej Unii Nadawców
Prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski został członkiem zarządu Europejskiej Unii Nadawców EBU. Przedstawiciel polskich nadawców po raz pierwszy znalazł się w ścisłych władzach tej największej organizacji, zrzeszającej media publiczne.
Członków zarządu EBU wybrało na kolejną, dwuletnią kadencję Zgromadzenie Generalne, obradujące w Strasburgu. Prezes Polskiego Radia znalazł się w gronie 9 przedstawicieli europejskich nadawców, wytypowanych do tego gremium decyzyjnego. Wcześniej, podczas letniej sesji Walnego Zgromadzenia, ponownie wybrano na stanowisko przewodniczącego EBU Jeana-Paula Philippota, reprezentującego belgijskie RTBF, a na wiceprzewodniczącego Claudio Cappon z włoskiego RAI.
Siezieniewski wyraził opinię, że duży wpływ na jego wybór mogła mieć nasza aktywność w EBU. - Polskie media publiczne odgrywały dużą rolę w tej organizacji, do której przystąpiliśmy w 1993 roku. Bardzo szanowano też naszych ekspertów z ramienia Polskiego Radia: Stanisława Jędrzejewskiego czy Macieja Domańskiego - dodał.
Andrzej Siezieniewski zwraca uwagę, że EBU to organizacja mająca realny wpływ na sprawy związane z funkcjonowaniem mediów publicznych w Europie. - Praca bezpośrednio w zarządzie Unii pozwoli nam łatwiej zgłaszać nasze oczekiwania i realizować korzystne dla nadawców w Polsce projekty - powiedział prezes Polskiego Radia. W opinii Siezieniewskiego jest to szczególnie ważne w momencie, w którym media publiczne muszą aktywnie reagować na zmieniające się otoczenie i realizować swe zadania misyjne zgodnie z oczekiwaniami współczesnych odbiorców.
Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union - EBU) powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne, niekomercyjne stacje radiowe i telewizyjne w celu wymiany programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. Do EBU należą stacje radiowe i telewizyjne z 56 krajów. Polskie Radio i Telewizja Polska są członkami EBU od 1993 roku.
Dołącz do dyskusji: Prezes Polskiego Radia w zarządzie Europejskiej Unii Nadawców
My chcemy udziału Polski (tj. TVP i Polskiego Radia) w Eurowizji (a dokładniej wszystkich jej wersjach) a nie naszych ludzi na stanowiskach w EBU/EUN !!!
ale to TVP, a nie Polskie Radio jedzie wiochą, więc temu Panu gratulujemy i miejmy nadzieję, że teraz EBU będzie ciągnąć TVP za uszy!