SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rada Mediów Narodowych nie zajmie się wnioskiem o odwołanie zarządu TVP

Posiedzenie Rady Mediów Narodowych odbędzie się 31 stycznia br. W porządku obrad nie znalazł się punkt o odwołaniu obecnego zarządu TVP. Apelował o to członek Rady z Kukiz’15 Grzegorz Podżorny, popiera go były prezes TVP Juliusz Braun - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Jacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej / fot. Łukasz BrzezickiJacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej / fot. Łukasz Brzezicki

Pisaliśmy już o tym, że na najbliższym posiedzeniu szef Rady Mediów Narodowych nie przewiduje punktu o odwołaniu prezesa Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego. Potwierdziły się nasze informacje – posiedzenie Rady odbędzie się w czwartek, 31 stycznia br., ale mimo wcześniejszych spekulacji medialnych o odwołaniu prezesa Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego, w porządku obrad nie znalazł się punkt poświęcony zmianom w kierownictwie publicznej telewizji, ani w jakiejkolwiek sprawie dotyczącej spółki przy Woronicza 17.

Okazuje się, że wpływu na decyzję nie miały i nie będą mieć naciski opozycji – takie jak wniosek prezesa PSL Władysława Kosiniak-Kamysza o odwołanie Kurskiego czy wniosek Kukiz’15 w tej sprawie. W imieniu klubu złożył go Grzegorz Podżorny, członek Rady Mediów Narodowych z prośbą o jego rozpatrzenie na posiedzeniu Rady.

Już w ubiegłym tygodniu w rozmowie z nami w Sejmie, Krzysztof Czabański stwierdził, że nie przewiduje jednak punktu w porządku obrad Rady o odwołaniu ze stanowiska szefa Telewizji Polskiej. Potwierdził to w poniedziałek: na początku posiedzenia swój wniosek (złożony wcześniej przewodniczącemu oraz przekazany do wiadomości członkom RMN) Grzegorz Podżorny może proponować jako punkt, który zostanie włączony do harmonogramu posiedzenia. Taka propozycja może zostać poddana pod głosowanie – jeśli zdobędzie większość głosów (stosunek trzy do dwóch), Rada rozpatrzy ten punkt tego samego dnia. W Radzie PiS ma jednak większość: oprócz Czabańskiego i Joanny Lichockiej zasiada w niej jeszcze Elżbieta Kruk.

W porządku obrad RMN brak punktu dotyczącego Telewizji Polskiej

Jak wynika z naszych informacji na posiedzeniu Rady, które ma odbyć się 31 stycznia br. nie przewiduje się jakiegokolwiek punktu poświęconego Telewizji Polskiej. Członkowie mają się zająć powołaniem członka rady nadzorczej Radia Zachód (poprzedni – Wojciech Perczak zrezygnował, ponieważ objął stanowisko wicewojewody lubuskiego), uzupełnieniem składu rady programowej Radia dla Ciebie, Radia Olsztyn, Radia Kielce i Radia Koszalin.

Propozycję kandydatur na członka rady nadzorczej Radia Zachód, członkowie RMN mogą zgłaszać do 30 stycznia. Z naszych informacji wynika, że na razie z klubu parlamentarnego PiS zgłoszono Łukasza Korusa na członka rady programowej Radia Kielce i Małgorzatę Suświłło - na członka rady programowej Radia Olsztyn.

Czy punkt o odwołaniu prezesa TVP może być omawiany 31 stycznia? Tak, jeśli uzyska większość głosów posłów. Z naszych informacji wynika, że jeśli do porządku obrad tego samego dnia zgłosi go Grzegorz Podżorny, to poprze go Juliusz Braun. Po otrzymaniu informacji o zebraniu Rady ponowił on wniosek o uwzględnienie w porządku obrad punktu dotyczącego rozpatrzenia wniosku Podżornego  o odwołanie zarządu Telewizji Polskiej. Jednak jeśli nie poprą go posłowie PiS, o głosowaniu na ten temat nie będzie mowy.

Głosy o odwołaniu po materiałach „Wiadomości”

Przed dwoma tygodniami w siedzibie PiS przy Nowogrodzkiej odbyło się spotkanie polityków tej partii w sprawie ewentualnej dymisji Jacka Kurskiego. Politycy ugrupowania mieli namawiać Jarosława Kaczyńskiego do tej decyzji w związku z emisją „Wiadomości” TVP1 (14 stycznia br.), które informowały o śmierci prezydenta Pawła Adamowicza, a po których w sieci pojawiły się liczne zarzuty o propagowanie mowy nienawiści. Potwierdziliśmy informację o tym, że spotkanie na Nowogrodzkiej się odbyło, jednak nie zapadły na nim żadne jednoznaczne stwierdzenia.

Rada Mediów Narodowych to organ, który formalnie zajmuje się odwoływaniem i powoływaniem władz spółek mediów publicznych – oficjalnie więc to od decyzji jej członków zależy dalszy los zarządzających przy Woronicza 17. Jak się dowiedzieliśmy – wbrew poprzednim pogłoskom - w tym zakresie nie należy spodziewać się na razie żadnych zmian.

Dołącz do dyskusji: Rada Mediów Narodowych nie zajmie się wnioskiem o odwołanie zarządu TVP

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
As
Kurski będzie rządził w TVP do końca świata. Tak jak Owsiak w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Przemocy.
odpowiedź
User
Chudy 😂
Owsiak może być do końca świata 😉 ale kurski nie bo przez niego dużo osób nie ogląda TVP
odpowiedź
User
Krótko
Szczujnia jest z jednej strony nagrodą prezesa prezesów dla Kurskiego za "dziadka z Wermachtu, z drugiej jest temu prezesowi niezbędnie potrzebna do mącenia ludziom w głowach. Dlatego cynik nad cynikami za panowania Kaczyńskiego pozostanie na Woronicza.
odpowiedź