Ponad 300 prac w konkursie Galerii Plakatu AMS
Ponad trzysta prac zostało zgłoszonych do drugiej edycji konkursu Galerii Plakatu AMS
"To doskonały wynik, prawie trzy razy więcej plakatów niż w poprzedniej edycji. To także nasz pierwszy sukces: wszyscy autorzy, myśląc o temacie konkursu, musieli zastanowić się, co to jest wandalizm i jak z nim walczyć" - komentuje Janusz Górski, profesor ASP w Gdańsku, kurator Galerii Plakatu AMS.
Autorzy prac mówią nie tylko o śmieciach i graffitti, ale przede wszystkim o przyczynach wandalizmu: głupocie i bezmyślności. Wypowiadają się szczerze i z zaangażowaniem, niektóre projekty są wręcz brutalne - to bezczelność wandali sprowokowała grafików do tak gwałtownej reakcji. Pokazują problem w skali mikro, w subkulturach blokowisk, ale dostrzegają również, że wandalizm jest jedną z bolączek społecznych dzisiejszej Polski.
Druga edycja konkursu została zorganizowana pod hasłem "Popatrz w chmury, zostaw mury!". Zadaniem jej uczestników było zaprojektowanie oryginalnego plakatu wzywającego do powstrzymania wandalizmu i położenia kresu powszechnej obojętności na otaczającą nas brzydotę i bezmyślność. Konkurs miał charakter otwarty. Wzięli w nim także udział studenci pracowni projektowania graficznego i pracowni plakatu ASP z Gdańska, Katowic, Krakowa, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, którzy przygotowywali projekty plakatów pod opieką nauczycieli.
Zgodnie z regulaminem konkursu, jury w składzie Piotr Garlicki (grafik, adiunkt ASP w Warszawie, dyrektor artystyczny agencji Goldfinger), Maciej Kałkus (grafik, dyrektor artystyczny Gazety Wyborczej), Maria Kurpik (kurator Muzeum Plakatu), Jacek Mrowczyk (grafik, redaktor kwartalnika 2+3D), Piotr Ruszak (dziennikarz Media i Marketing Polska), Krzysztof Trusz (grafik, wykładowca ASP w Warszawie), Mieczysław Wasilewski (grafik, profesor ASP w Warszawie) i Darek Zatorski (dyrektor kreatywny agencji Leo Burnett) przyznało jedną nagrodę główną i pięć wyróżnień. Dodatkowo w tej edycji jury po raz pierwszy przyznało nagrodę w kategorii plakatu komercyjnego. Nagrodą jest tytuł "Najlepszego polskiego plakatu 2004 roku" i statuetka Galerii Plakatu AMS.
Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się w piątek 17 grudnia podczas wernisażu nagrodzonych prac, który odbędzie się w Forcie Legionów w warszawskim Parku Traugutta.
Inne
Dołącz do dyskusji: Ponad 300 prac w konkursie Galerii Plakatu AMS