Polskie prawo podatkowe nie należy do najprostszych
Zawiłość polskich przepisów podatkowych jest źródłem wielu wątpliwości. Organy podatkowe są zobowiązane do wydania na wniosek podatników stosownych interpretacji przepisów prawa podatkowego. W związku z wydawaniem interpretacji podatkowych niekiedy można spotkać się z pojęciem milczącej interpretacji. Jakie konsekwencje wywołuje tego typu dokument?
Polskie prawo podatkowe nie należy do najprostszych. Wielu podatników przekonało się o tym, stając przed dylematem, w jaki sposób postąpić w danej sytuacji związanej z regulacją zobowiązań podatkowych. Na szczęście istnieje możliwość zwrócenia się do organu podatkowego o pomoc, w postaci wniosku o wydawanie interpretacji indywidualnej.
Interpretacja podatkowa stanowi koło ratunkowe
W składanym przez podatnika wniosku o wydanie interpretacji należy przedstawić stan faktyczny, przepis wzbudzający wątpliwości oraz własne stanowisku w sprawie. Podatnik powinien wiedzieć, że wraz z wnioskiem należy uiścić odpowiednią opłatę.
W odpowiedzi, organ podatkowy przedstawia swoje stanowisko w przedstawionej kwestii, które stanowi wskazówkę, w jaki sposób należy powinien postąpić, aby nie naruszyć przepisów prawa podatkowego. To jednak nie wszystko, interpretacja wydana przez organ podatkowy stanowi swojego rodzaju zabezpieczenie o ile podatnik postąpi w sposób zgodny z przedstawionym w dokumencie. Pozwala to na uniknięcie np. kary, czy naliczenia odsetek za zwłokę. Organ podatkowy wydaje interpretacji bez zbędnej zwłoki jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy. Termin ten liczy się od momentu od dnia otrzymania wniosku przez organ podatkowy.
Milcząca interpretacja po trzech miesiącach
Pojawia się więc pytanie co się stanie jeśli organ podatkowy nie wyda interpretacji w stosownym terminie. Zgodnie z art. 14o par 1 Ordynacji Podatkowej, w razie niewydania interpretacji indywidualnej w ustawowym terminie, uznaje się, że w dniu następującym po dniu, w którym upłynął termin wydania interpretacji, została wydana interpretacja stwierdzająca prawidłowość stanowiska wnioskodawcy w pełnym zakresie. Jest to tzw. milcząca interpretacja.
Iwona Cackowska, księgowa Tax Care
Elżbieta Węcławik, Tax Care
Dołącz do dyskusji: Polskie prawo podatkowe nie należy do najprostszych