Polskie lotniska obsługują coraz więcej pasażerów
W pierwszym półroczu tego roku polskie lotniska obsłużyły 8,58 mln pasażerów, czyli o ponad 27 proc. więcej niż w tym samym okresie 2006 r. - poinformował w środę Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC).
Z analizy Urzędu wynika, że ponad 4,19 mln pasażerów odprawił warszawski port lotniczy.
ULC zwraca uwagę, że systematycznie wzrasta udział regionalnych portów w obsłudze pasażerów. W pierwszym kwartale 2004 r. regionalne lotniska obsłużyły ponad 27 proc. ruchu pasażerskiego, natomiast w drugim kwartale 2004 r. było to ponad 51 proc.
Jak wyjaśniono w komunikacie, regionalne lotniska były mało znane przed 2004 r., a przez to pomijane przez przewoźników przy ustalaniu rozkładów lotów.
Zdaniem Urzędu, "znakomicie rozwijający się rynek lotniczy w Polsce zawdzięczamy również otwarciu polskiego nieba już pod koniec 2003 r., które spowodowało większą aktywność przewoźników już operujących w Polsce. Pojawiło się także wielu nowych - głównie niskokosztowych - dzięki czemu zwiększyła się liczba oferowanych połączeń i liczba przewiezionych pasażerów".
Według Urzędu, liderem regionalnych lotnisk są podkrakowskie Balice, które obsłużyły w pierwszym półroczu br. 1,4 mln pasażerów. Na kolejnych miejscach znalazły się porty: w Katowicach, Gdańsku, Wrocławiu oraz Poznaniu. Udział tych czterech portów wzrósł łącznie w pierwszym półroczu br. do 45,72 proc. z 26,57 proc. w pierwszym półroczu 2004 roku, co się przełożyło na wzrost liczby pasażerów o 2,93 mln.
Urząd podkreśla, że lotniska w Rzeszowie, Szczecinie, Bydgoszczy, Łodzi i Zielonej Górze "stoją dopiero u progu wejścia na ścieżkę stabilnego rozwoju".
Dołącz do dyskusji: