Polskie firmy coraz odważniej inwestują za granicą
W styczniu br. Polska odnotowała nadwyżkę handlową – podał NBP. ”Bardzo szybko rósł eksport, nieco wolniej import. Świetne wyniki eksportu to w dużej mierze zasługa rynku niemieckiego” – mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.
„W wymianie z zagranicą znacząco wzrosła dynamika przychodów z tytułu usług, w tym przede wszystkim usług transportowych. To ważne, bo ta branża, szczególnie boleśnie odczuła skutki spowolnienia gospodarczego.
Dobra sytuacja polskiej gospodarki skłania inwestorów zagranicznych do zwiększania kapitałów własnych firm polskich, w których są kapitałowo obecni oraz reinwestowania w nich zysków. W efekcie w styczniu 2011 roku zagraniczne inwestycje bezpośrednie wyniosły prawie 2 mld euro. Do Polski napływają również środki finansowe lokowane jako depozyty w bankach – w styczniu 2011 r. prawie 1 mld euro.
Także polscy inwestorzy zaczynają coraz śmielej inwestować poza Polską - wartość bezpośrednich inwestycji polskich podmiotów za granicą w styczniu br. wyniosła 1 mld euro. To drugi miesiąc z rzędu inwestycji bezpośrednich na taką skalę. Trudno na razie mówić o trendzie, ale polscy przedsiębiorcy coraz częściej i coraz chętniej rozglądają się po świecie i podejmują decyzje o inwestycjach bezpośrednich na innych rynkach. Widać to także po decyzjach dotyczących wycofywania przez polskie firmy z banków za granicą lokat – w styczniu 2011 r. było to 1,5 mld euro. Te pieniądze zostały przeznaczone w dużej mierze na inwestycje na zewnętrznych rynkach. Warunki, szczególnie regulacje prawne i brak stabilności, w jakich przedsiębiorcy gospodarują w Polsce są w bardzo wielu przypadkach znacznie gorsze niż warunki tworzone dla biznesu w innych krajach. Firmy coraz lepiej to widzą i zapewne będą z tego na coraz większą skalę korzystały.”- dodaje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.
Dołącz do dyskusji: Polskie firmy coraz odważniej inwestują za granicą
http://polska-gospodarka.blogspot.com