Polski rynek telekomunikacyjny wzrośnie w latach 2010-2012. O ile?
Średnia roczna stopa wzrostu sektora telekomunikacyjnego w Polsce w latach 2010-2012 powinna wynieść 0,3%, oceniają analitycy Erste w raporcie poświeconym branży telco w Europie Środkowo-Wschodniej. Wynik będzie rezultatem wzrostu w obszarze mobilnej transmisji danych, jak również płatnej telewizji oraz stałych łącz szerokopasmowych.
"Wyniki w 2011 roku wskazują na to, że w sektorze nie nastąpiła wciąż poprawa koniunktury. Większość obserwowanych głównych graczy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, takich jak Telefónica O2 CR, Telekom Austria, TPSA oraz Magyar Telekom, wykazało wzrost tempa spadku poziomu przychodów w II kwartale 2011 roku, w porównaniu do poprzednich kwartałów. Mimo niezadowalających wyników działalności operacyjnej odnotowanych w sektorze usług telekomunikacyjnych regionu CEE, wynik wyceny sektora usług telekomunikacyjnych jest znacznie powyżej oczekiwań" - powiedziała analityk Vera Sutedja.
Według niej, główną bolączką sektora pozostaje niski poziom przychodów z usług telefonii komórkowej oraz usług głosowych oferujących stały dochód. Wynika to z efektu wypierania telefonii stacjonarnej przez telefonię komórkową, migracji do VoIP, obniżonych cen pakietów usług, spadku cen usług płatnych typu mobile terminated oraz usług roamingowych oraz z konkurencji.
Erste ocenia, że średnia roczna stopa wzrostu sektora telekomunikacyjnego w Polsce w latach 2010-2012 powinna wynieść 0,3%. Jest to rezultat wzrostu w obszarze mobilnej transmisji danych, jak również płatnej telewizji oraz stałych łącz szerokopasmowych.
Analitycy Erste Group oczekują, że poziomy przychodów oraz EBITDA w sektorze telekomunikacyjnym regionu CEE zaczną stabilizować się w 2012 roku, głównie dzięki zwiększeniu wydatków konsumentów oraz wydatków publicznych. Według nich poprawa koniunktury w regionie CEE zależy bezpośrednio od handlu zagranicznego.
"Następnym krokiem na drodze do pełnego odbicia byłby zatem bardziej dynamiczny wzrost konsumpcji prywatnej. Rynki pracy w regionie nie odnotowały znaczącej poprawy, a konsolidacja budżetów w sektorze publicznym również ogranicza skłonność do wydatkowania. Analitycy Erste Group oczekują, że w tym zakresie w przyszłym roku nastąpi zdecydowana poprawa. Problemem pozostaje zatem presja regulacyjna" - czytamy w raporcie.
Analitycy Erste przypominają, że Komisja Europejska zaleciła redukcję opłaty MTR do 1,5–3 eurocentów za minutę do końca 2012 roku. Węgry, Chorwacja oraz Czechy mogą spodziewać się zdecydowanej obniżki opłaty MTR w tym lub w przyszłym roku. Na rynku utrzymuje się ostra konkurencja, a jedyną zmianą jest k
Dołącz do dyskusji: Polski rynek telekomunikacyjny wzrośnie w latach 2010-2012. O ile?