Polsat Film można oglądać za darmo w DVB-T. Zmiany w emisji Polsat News
W poniedziałek, 24 lutego Telewizja Polsat zdecydowała się na uruchomienie testowej emisji kanału Polsat Film w standardzie emisji telewizji naziemnej - DVBT2/HEVC w Poznaniu, Warszawie, Gdańsku i Katowicach. Dodatkowo Polsat News będzie nadawany w standardzie DVBT2/AVC.
We wrześniu 2019 roku, w ramach testów w naziemnej telewizji cyfrowej w Warszawie, Katowicach, Poznaniu oraz Trójmieście włączono emisję kanału Polsat News w technologii DVB-T na multipleksie czwartym. Telewizja Polsat testuje również możliwości telewizji hybrydowej HbbTV.
Nadawca szacuje, że w ten sposób kanał jest dostępny dla 12 milionów widzów, a za darmo mogą go oglądać m.in. mieszkańcy Wrocławia, Szczecina, Koszalina, Słupska, Trójmiasta, Elbląga, Olsztyna, Białegostoku, Gorzowa Wielkopolskiego, Bydgoszczy, Inowrocławia, Płocka, Warszawy, Poznania, Zielonej Góry, Ostrowa Wielkopolskiego, Łodzi i Pabianic, Radomia, Lublina, Legnicy, Wałbrzycha, Jeleniej Góry, Opola, Częstochowa, Kielc, Katowic, Rybnika, Jaworzna, Jastrzębia-Zdrój, Bielsko-Białej, Krakowa, Tarnowa, Rzeszowa, Włocławka i Kolbuszowej.
Teraz Telewizja Polsat idzie o krok dalej: od poniedziałku 24 lutego w Poznaniu i okolicach zostanie włączona testowa emisja kanału Polsat Film w nowym standardzie emisji telewizji naziemnej - DVBT2/HEVC. Polsat News będzie dodatkowo nadawany w standardzie DVBT2/AVC.
Dla widzów z Gdańska, Katowic i Warszawy oraz ich okolic włączona zostanie testowa emisja kanału Polsat Film w standardzie DVBT/HEVC. Polsat News pozostaje tak jak dotychczas nadawany w standardzie DVBT/AVC.
Aby widzowie mogli odbierać Polsat Film, a także Polsat News w nowym standardzie muszą dostroić odbiornik naziemnej telewizji cyfrowej – telewizor lub dekoder. Jeżeli telewizor nie zostanie przestrojony, będą mogli nadal oglądać Polsat News w wersji SD, ale bez możliwości odbioru Polsat Film.
Tomasz Matwiejczuk, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej i rzecznik prasowy Polsatu poinformował nas, że nadawca jeszcze nie określił konkretnie daty zakończenia testów. - Na razie testy są w tych lokalizacjach, które podaliśmy. Celem jest przeprowadzenie testów, szczególnie istotne są tu testy DVBT2, gdyż standard ten ma docelowo zastąpić DVBT - obecnie działający na obszarze całego kraju w ramach naziemnej telewizji cyfrowej - tłumaczy portalowi Wirtualnemedia.pl.
Wyzwania związane z DVBT-2 i refarmingiem
Do 30 czerwca 2022 roku ma w Polsce zmienić się sposób nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Dotychczasowy system DVB-T zostanie zastąpiony DVB-T2, który jest oceniany jako bardziej nowoczesny. W porównaniu z obecnie funkcjonującym standardem DVB-T2 (Digital Video Broadcasting - Terrestrial Second Generation - standard naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T drugiej generacji służący do transmisji skompresowanych danych - przyp.red.) ma umożliwić lepsze wykorzystanie częstotliwości, a na multipleksach telewizji naziemnej drugiej generacji będzie mogło zmieścić się więcej kanałów.
W związku z tym odbiorcy będą mogli zyskać również obraz w ultrawysokiej rozdzielczości i dźwięk o wyższej jakości. Oprócz zmiany standardu nadawania, rynek czeka także refarming. Ten proces niesie z sobą wiele obowiązków i zmian dla operatorów, nadawców oraz regulatorów.
Zgodnie z Decyzją Parlamentu Europejskiego w sprawie wykorzystania częstotliwości z zakresu 470-790 MHz, Ministerstwo Cyfryzacji miało obowiązek przygotować Krajowy Plan Działań, który wskazuje, jakie działania muszą zostać podjęte, by udostępnić pasmo 700 MHz w Polsce. Ma ono zostać zwolnione na rzecz rozwoju sieci tzw. piątej generacji (5G). Umożliwi ona szybszą transmisję danych niż obecnie, jednak warunkiem jej wdrożenia jest właśnie zwolnienie pasma 700 MHz - zajmowanego przez nadawców cyfrowej telewizji naziemnej. To z kolei ma istotny wpływ na kanały naziemnej telewizji cyfrowej, działające obecnie w technologii DVB-T. Konieczne będzie przeniesienie ich emisji w dolną część pasma - 470-694 MHz. Po zwolnieniu pasma 700 MHz nadawanie programów w ramach funkcjonujących obecnie czterech multipleksów (MUX 1-4) będzie mogło być kontynuowane bez zmiany standardu transmisji. Będzie wymagało to od odbiorców tylko uruchomienia automatycznego dostrojenia odbiorników do nowych częstotliwości.
O planowanych zmianach częstotliwości widzowie zostaną natomiast poinformowani przez nadawców poprzez np. informacje na paskach. Dopiero po wdrożeniu standardu DVB-T2 niezbędna będzie wymiana odbiorników telewizyjnych, które nie spełnią wymagań technicznych umożliwiających odbiór sygnału w nowym standardzie (z systemem odbioru DVB-T2/HEVC, inaczej H.265 lub MPEG-H część 2).
Dla widzów istotnym faktem przede wszystkim będzie, aby nowe odbiorniki telewizyjne były przystosowane do systemu kodowania obrazu DVB-T2, który zastąpi obecnie działający DVB-T. Stanie się to do 30 czerwca 2022 roku, a właściciele telewizorów, które nie będą spełniać tych wymagań (nie będą działały telewizory wyposażone w kodek MPEG-4 (H.264/MPEG-4 AVC) będą musieli kupić zewnętrzny dekoder, by móc odbierać telewizję naziemną.
Jednak według danych Związku Cyfrowa Polska z lipca 2019 roku prawie 7 mln odbiorników telewizyjnych na 11,5 mln sprzedanych w ostatnich pięciu latach w Polsce umożliwia już odbiór naziemnej telewizji cyfrowej drugiej generacji (DVB-T2). Według szacunków potrzebny sprzęt będzie znajdować się już w 90 proc. gospodarstw domowych. Proces cyfryzacji transmisji telewizji naziemnej został zakończony w Polsce 23 lipca 2013 roku. Widzowie korzystający z naziemnej telewizji cyfrowej mogą korzystać z 28 bezpłatnych programów o zasięgu ogólnopolskim.
Przejście na nadawanie w systemie DVB-T2 będzie umożliwiać także skłonienie nadawców do rozwoju w kierunku emisji programów w HD. W Unii Europejskiej sygnał o jakości DVB-T2 jest już nadawany w Niemczech, Czechach, Austrii oraz we Francji (tam planuje się wyłączenie emisji DVB-T dopiero w 2024 roku). Emisje telewizyjne w obu standardach - DVB-T i DVB-T2 - prowadzą nadawcy w Wielkiej Brytanii, Włoszech oraz w krajach skandynawskich. W tych państwach nie określono daty granicznej wyłączenia sygnału o standardzie DVB-T. W przyszłym roku zmiany standardu na DVB-T2 dokonają Węgry.
Udział Polsat News w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów w 2019 roku wyniósł 1,13 proc.
Dołącz do dyskusji: Polsat Film można oglądać za darmo w DVB-T. Zmiany w emisji Polsat News