Połowa Polaków kupuje sprzęt RTV/AGD, bo chce mieć nowy
46 proc. Polaków kupuje urządzenia RTV/AGD, bo chce mieć nowe, a 23 proc. dlatego, że stare się zepsuły - wynika z badania TNS OBOP. Prawie połowa zbiera pieniądze i decyduje się na określony model w ciągu tygodnia.
Spośród 46 proc. Polaków, którzy kupują sprzęt RTV/AGD, bo chcą mieć nowy, stosunkowo najwięcej jest uczniów i studentów (55 proc. wskazań), a wśród urządzeń najczęściej jest nabywany z tego powodu telewizor (52 proc.). Z kolei dwa razy mniej osób - przede wszystkim emerytów i rencistów (41 proc. deklaracji) oraz mających powyżej 50 lat (32 proc.) - kupuje takie urządzenia z powodu awarii obecnie posiadanych. Zazwyczaj z takiej potrzeby nabywane są pralki (42 proc. wskazań) i lodówki (38 proc.).
W przypadku 43 proc. Polaków zaopatrujących się w sprzęt RTV/AGD od podjęcia decyzji do samego zakupu mija tydzień, a u 27 proc. - od dwóch tygodni do miesiąca. Co piątej osobie zajmuje to od miesiąca do pół roku, a co dwudziestej piątej - więcej niż sześć miesięcy.
W tym czasie Polacy najczęściej wybierają określony model (15 proc. wskazań) lub gromadzą pieniądze (10 proc.). 8 proc. osób po prostu się zastanawia, a 7 proc. - zdobywa informacje o sprzęcie i rozeznaje się na rynku. 6 proc. respondentów nie kupuje urządzeń RTV/AGD od razu, bo nie ma czasu. Aż 82 proc. Polaków kupujących sprzęt RTV/AGD nabywa ostatecznie urządzenie marki, którą wybrali na początku. Wśród 18 proc. osób zmieniających swoje zamiary zakupowe 27 proc. sugeruje się ceną, a 24 proc. - opinią sprzedawcy.
Badanie motywacji kupna sprzętu RTV/AGD zostało przeprowadzone przez TNS OBOP na przełomie września i października ubiegłego roku. Ankiety objęły ponad 1000 dorosłych Polaków kupujących takie urządzenia w 10 marketach Media Markt i Saturn w 5 miastach.
Dołącz do dyskusji: Połowa Polaków kupuje sprzęt RTV/AGD, bo chce mieć nowy