PKN Orlen wybuduje biorafinerię nowej generacji
Spółka Orlen Południe należąca do Grupy Orlen zawarła w środę umowę na budowę w Trzebini pierwszej w Polsce instalacji do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego. Nowa instalacja będzie produkować 30 tys. ton zielonego glikolu propylenowego rocznie, co pokryje aż w 75 proc. zapotrzebowanie na ten produkt w Polsce.
Zielony glikol propylenowy to produkt ekologiczny, bezpieczny dla środowiska. Wykorzystywany jest m.in. w medycynie, kosmetyce, przemyśle spożywczym. Inwestycję zrealizuje Konsorcjum dwóch polskich firm: Technik Polska i Biproraf, jej koszt szacowany jest na ok. 400 mln złotych.
- Zgodnie z zapowiedziami rozwijamy i poprzez inwestycje wzmacniamy spółki działające w Grupie Orlen. Budowa pierwszej w Polsce instalacji do produkcji ekologicznego glikolu to ważny krok w procesie przekształcania zakładu w Trzebini w nowoczesną biorafinerię. Stawiamy na ekologiczne, wysokomarżowe produkty - mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.
Inwestycja w Trzebini zostanie zakończona w 2021 roku. Podpisana umowa obejmuje: zaprojektowanie, dostawy oraz budowę w systemie „pod klucz" instalacji do produkcji glikolu propylenowego (1,2 – MPG) wraz z instalacjami pomocniczymi i infrastrukturą dodatkową.
Odbiorcami glikolu propylenowego będą oprócz polskich firm, będą również zagraniczne przedsiębiorstwa.
Dołącz do dyskusji: PKN Orlen wybuduje biorafinerię nowej generacji