Na 2019 rok Orange zapowiada testy sieci 5G, pierwsze usługi 2 lata później
Orange Polska planuje uruchomić sieci 5G. Pierwsze testy tej technologii zapowiedziano na 2019 rok, w kolejnych dwóch latach przewidziano pierwsze wdrożenia. Operator podkreśla, że kluczowa dla wprowadzenia sieci kolejnej generacji w naszym kraju będzie dostępność odpowiednich zasobów pasma, o które Orange zamierza zabiegać.
Sieć telekomunikacyjna piątej generacji (5G) to nowy standard przekazywania danych, posiadający wyższą przepustowość niż stosowane do tej pory rozwiązania 4G. Wdrożenie 5G ma wspierać m.in. bardziej niezawodną komunikację pomiędzy urządzeniami i pomóc tym samym w popularyzacji tzw. internetu rzeczy.
Kluczowe obszary prac nad 5G przedstawione przez Orange Polska w komunikacie to architektura sieci radiowej i szkieletowej, bezpieczeństwo sieci, praca przy standardzie 5G, testy, współpraca międzyoperatorska, współdziałanie w ramach Grupy Orange oraz dialog z regulatorami rynku.
Planowane działania w pierwszej kolejności obejmą budowę ekosystemu biznesowego, który pozwoli wdrażać 5G i pierwsze rozwiązania. Testy, które na początku obejmą odizolowane od siebie obszary, a później, wraz z postępami prac, rozwiązania obejmujące wszystkie elementy sieci, planowane są na 2019 r.
Według Orange kluczowe znaczenie dla wdrożenia 5G w Polsce w latach 2020-2021 będzie miało pozyskanie przez operatorów pasm w częstotliwościach 3,6 i 3,8 GHz - jedynych, które w krótkim czasie mogą być przeznaczone do budowy sieci nowej generacji.
- Uruchomienie sieci nowej generacji 5G będzie miało ogromne znaczenie nie tylko dla funkcjonowania rynku telekomunikacyjnego, ale dla całej polskiej gospodarki - podkreśla Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska. - 5G to szybsza sieć mobilna, minimalne opóźnienia, możliwość wydzielenia warstw sieci na konkretne potrzeby klientów biznesowych. Dlatego już teraz przygotowujemy się do wdrożenia tej technologii. Intensywnie rozbudowujemy sieć światłowodową, która będzie zapleczem niezbędnym dla dobrego funkcjonowania sieci mobilnej nowej generacji i internetu rzeczy. Współpracujemy też z dostawcami sprzętu i technologii, by w 2020-2021 roku móc zaoferować polskim klientom usługi oparte na sieci 5G - zapowiada szef Orange Polska.
Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało "Strategię 5G w Polsce" na początku roku. Resort chce, by telekomunikacyjna sieć piątej generacji (5G) w Polsce działała od 2020 roku. Celem ministerstwa jest, aby sieć objęła wszystkie miasta i główne szlaki transportowe do 2025 roku.
Ministerstwo chce, by na potrzeby sieci 5G przeznaczone zostało pasmo radiowe w częstotliwości 700 MHz, zakres 3,4-3,8 GHz oraz pasmo o częstotliwości powyżej 26 GHz. Dystrybucja częstotliwości 700 MHz miałaby nastąpić w 2020 roku, natomiast rozdysponowanie zakresów 3,4-3,8 GHz i powyżej 26 GHz - w 2021 roku.
Dołącz do dyskusji: Na 2019 rok Orange zapowiada testy sieci 5G, pierwsze usługi 2 lata później
Co wyparuje na powrót zmaterializuje...
Pod spodem możecie ściągnąć kilka moich opracowań jak rzeczywiście działa virtual. Opisuje dość szczegółowo dzisiejszą internetową rzeczywistość ogólnie i daje przykłady z Interii. Specjalizuje się w takich zagadnieniach. Daje też poradniki i instrukcje jak walczyć z medialnymi korporacjami i ich sługusami.
Na adresie utn.pl/Interia-Mordoru znajdziesz ciekawe teksty, które naświetlają jak funkcjonuje portal Interia. Adres jest zakodowany, z powodu auto filtrowania (automat moderujący) niewygodnych tekstów na Interii. Adres prowadzi do mojego konta na chomiku - tam można ściągnąć teksty w jednym pliku txt. /kodowanie UTF-8, dla widoczności na obcojęzycznych systemach/
To niezbędna wiedza dla każdego internauty.
Listing dostępnych tekstów:
1. Jak funkcjonuje portal Interia?
2. Czym są boty i hejterzy? 3.
3.Jak się odbywa moderowanie portalu?
4. Czym chronić się przed analiza naszej aktywności i blokowanie reklam?
5. Blokowanie reklam, szpiegowania na Androidzie (tablet i smartfon)?
6. Gdzie założyć bezpieczne, darmowe konto mailowe, bez reklamowego spamu?
7. Jak obrzydzić pracę administracji?