Oprocentowanie kredytów nie wzrosną, stopy procentowe niezmienione
Zgodnie z oczekiwaniami rynku, Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Raty kredytów hipotecznych w złotych nie ulegną więc większym wahaniom.
Brak podwyżek to dobra wiadomość dla osób posiadających kredyty hipoteczne w złotych, bo dalszy wzrost spowodowałby coraz większe obciążenie domowych budżetów Polaków, a w ostatnim roku raty kredytów hipotecznych w złotych i tak sporo wzrosły. Mimo braku podwyżek stóp w ostatnich dwóch kwartałach, w grudniu nadal obserwowaliśmy wzrost stawki WIBOR 3M. Wprawdzie zmiana była raczej symboliczna, bo wyniosła 2 pkt bazowe (z 4,98 do 5,00 proc.), ale jednak była i psychologiczna bariera 5 proc. została osiągnięta, choć już dzień później WIBOR znów spadł do 4,99 procent. Jeszcze jesienią 2011 r. WIBOR 3M wynosił 4,75, a rok wcześniej nawet 3,8 procent. Wzrost o 1,2 pkt proc. wiąże się z miesięczną ratą 30-letniego kredytu hipotecznego wyższą o 75 zł na każde 100 tys. zadłużenia, co daje prawie 13-proc. wzrost.
Pocieszeniem dla kredytobiorców mogą być notowania kontraktów FRA, które obrazują oczekiwania rynku dotyczące stawki WIBOR. Wynika z nich (podobnie jak miesiąc temu), że 3-mies. stawka WIBOR powinna powoli spadać do poziomu 4,75 na przełomie wiosny i lata 2012 r.
Z punktu widzenia kredytobiorcy nie każda zmiana WIBOR-u prowadzi do zmiany oprocentowania kredytu i miesięcznej raty. Banki według własnych zasad wyznaczają stawki bazowe i aktualizują je z różną częstotliwością. Efekty zmian stóp procentowych i WIBOR-u klienci poszczególnych instytucji odczuwają więc w różnym czasie i stopniu, czasami do aktualizacji stawek wymaga jest zmiana WIBOR-u o co najmniej 0,1 pkt proc. lub 0,25 pkt proc.
Brak podwyżki w styczniu to kontynuacja kierunku obranego przez Radę w połowie ubiegłego roku. Po czterech podwyżkach w okresie styczeń-czerwiec rada utrzymuje stopy bez zmian, wierząc że ruchy dokonane w pierwszej połowie ubiegłego roku wystarczą do tego, by w średnim okresie przywrócić wskaźnik wzrostu cen do poziomu celu inflacyjnego, który wynosi 2,5 proc. z odchyleniami o maksimum 1 pkt proc. Grudniowy odczyt inflacji wyniósł 4,8 proc. i był drugim najwyższym w 2011 r.
Tabela: Stopy procentowe w Polsce
nazwa stopy | wysokość w proc. |
Stopa referencyjna | 4,50 |
Stopa lombardowa | 6,00 |
Stopa depozytowa | 3,00 |
Stopa redyskonta weksli | 4,75 |
źródło: NBP
Marcin Krasoń, Open Finance
Dołącz do dyskusji: Oprocentowanie kredytów nie wzrosną, stopy procentowe niezmienione