SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Opole pod znakiem Lady Pank i Seweryna Krajewskiego

Debiuty na żywo, wieczór kabaretowy w stylu artystycznym, recital Lady Pank, koncert Krajewskiego - to atrakcje 44. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej "Opole 2007".

Festiwal odbędzie się w dniach 15-17 czerwca w opolskim amfiteatrze.

„Festiwal opolski podczas tych wszystkich lat zdołał już obrosnąć legendą. Oprócz, jak co roku, złożenia hołdu polskiej muzyce, naszym zadaniem jest promocja początkujących na scenie, czego nie robi żadna inna podobna impreza. Jak co roku zapraszamy więc na koncert Debiuty, ale też jak zawsze składamy ukłon jednemu z weteranów. W tym roku recital z okazji 25-lecia istnienia grupy „Lady Pank” – powiedziała na inauguracji Małgorzata Raczyńska, szefowa TVP1.

Pierwszego dnia 15 czerwca w piątek koncert premier, wzbudzający, jak podkreślają organizatorzy, zawsze największe zainteresowanie widowni telewizyjnej. Wykonawcy doskonale znani na rodzimej scenie, zaprezentują pierwsze wykonania swoich nowych przebojów. Będą wśród nich: Big Stars, Mietek Szcześniak, Maciej Silski, Hania Stach, Marcin Rozynek, Patrycja Markowska, Sofa, Ratatam, Bracia, Mario Szaban. Na piątek zaplanowano też recital największych przebojów zespołu „Lady Pank”, obchodzącego 25-lecie twórczości.

  

Tego dnia także koncert, z jakiego słynie Opole, czyli Debiuty. W tym roku po raz pierwszy odbyły się eliminacje regionalne we wszystkich 16 oddziałach Telewizji Polskiej. Z niecałych 600 uczestników wyłoniono najpierw 80, a później finałową dziesiątkę. Walka toczy się o prestiżową nagrodę im. Anny Jantar.

„Wszystkie podkłady do utworów zostaną zagrane przez orkiestrę, zarówno podczas koncertu premier, jak i debiutów. Nieczęsto bywało podobnie w latach ubiegłych. Chcemy dać możliwość, głownie początkującym, zmierzenia się z żywą muzyką” – powiedział dyrektor artystyczny Opola Zygmunt Kukla, znany z orkiestry festiwalowej Kukla Band. W przeciwieństwie do lat ubiegłych Debiuty zrealizowane zostaną na żywo z desek opolskiego amfiteatru. Wcześniej odbywały się w innym terminie, koncert był rejestrowany, a następnie odtwarzany w Jedynce po festiwalu.

„Bardzo dziękuje władzom za powrót Debiutów na dużą sceną. Koncert młodych wykonawców to nie jest ocenianie ich pod względem wizerunku scenicznego, ale interpretacji utworu” – mówiła reżyserka koncertu Elżbieta Skrętkowska. Debiuty poprowadzą bracia Golcowie.

   

W sobotę odbędzie się koncert Superjedynki. W nim pojawią się laureaci plebiscytu TVP1, RMF FM, Super TV i Interia.pl na najlepszą płytę, najlepszego wykonawcę, łącznie w 10 kategoriach. Wykonają aż trzydzieści piosenek: dwadzieścia z aktualnej polskiej listy przebojów - każdy z laureatów zaśpiewa dwa utwory - oraz dziesięć szlagierów. Zaśpiewa je m.in. Irena Santor, Ewa Bem, czy Zbigniew Wodecki.

Nieco niejasna sytuacja wynikła wokół tradycyjnego opolskiego wieczoru kabaretowego, tzw. Kabaretronu. Program w tym roku dedykowany jest satyrykowi i aktorowi Janowi Tadeuszowi Stanisławskiemu. Będzie to Kabaretron pt. „I to by było na tyle” w reżyserii Janusza Zaorskiego. Koncepcję i scenariusz tworzą Marek Majewski i były szef radiowej Jedynki, a w chwili obecnej zajmujący się rozrywką w TVP Marcin Wolski.

„Chcemy wrócić do dawnej tradycji i pokazać, ze kabaret to nie tylko skecze, gadanie, ale także piosenki. Pragniemy wrócić do kabaretu artystycznego” – mówił Marcin Wolski.

Pojawiły się pogłoski, że kabarety zostały wcześniej poddane cenzurze politycznej, dlatego jak huczy w kuluarach, w prowadzonych wstępnie rozmowach, udziału w wieczorze odmówili Krzysztof Daukszewicz, Kabaret Ani Mru Mru, Kabaret Moralnego Niepokoju, Marcin Daniec.

„Jedyną formą cenzury jest jakość wykonawcy, dlatego podobne rewelacje uważam za niepotrzebne bicie piany. Jeżeli chodzi o Kabaret Ani Mru Mru i Kabaret Moralnego Niepokoju, oba mają napięty harmonogram. Za późno się o nie upomnieliśmy i ostatecznie nie znalazły dla nas czasu” – wyjaśniał Wolski.

Ostatniego dnia w niedzielę 17 czerwca specjalny koncerty pt. „Niebo z moich stron”, poświęcony twórczości Seweryna Krajewskiego. Z jego repertuarem zmierzą się Kasia Kowalska, Andrzej Rybiński, Małgosia Ostrowska, Zbigniew Wodecki, Tatiana Okupnik, Borys Szyc, Maryla Rodowicz, Big Stars, Andrzej Lampert, Reni Jusis, Krzysztof Zalewski, Ania Dąbrowska.

Wszystkie koncerty emitowane będą na żywo poczynając od godziny 20 w TVP1, TV Polonia, a także, jak to bywa od kilku sezonów, w telewizji interaktywnej itvp, gdzie przewidziano dodatkowe wejścia antenowe.

Dołącz do dyskusji: Opole pod znakiem Lady Pank i Seweryna Krajewskiego

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl