Operatorzy satelitarni o inteligentnych sieciach przyszłości
Europejscy operatorzy satelitarni podkreślają istotną rolę satelity we wdrażaniu przyszłej infrastruktury cyfrowej. Przedstawiciele Europejskiego Stowarzyszenia Operatorów Satelitarnych (ESOA) - sekretarz generalna Aarti Holla oraz członek zarządu Karim Michel Sabbagh (prezes i dyrektor generalny SES) - wzięli udział w zorganizowanym w Wenecji spotkaniu wyższego szczebla pomiędzy przedstawicielami politycznymi UE oraz świata biznesu.
Karim Michel Sabbagh w swoim przemówieniu podczas wydarzenia zorganizowanego przez włoską prezydencję pod nazwą "Cyfrowa Wenecja 2014" zauważył, że przyszłość internetu będzie zdominowana przez treści wideo, usługi wysokiej jakości dostępne w dowolnym momencie, miejscu i na dowolnym urządzeniu, co spowoduje ogromny wzrost popytu na pojemności.
- Cisco przewiduje zwiększenie globalnego rocznego ruchu IP do ponad zettabajta – 1000 miliardów gigabajtów - już w 2016 r. Gdy telewizja UltraHD stanie się powszechnym standardem to zapotrzebowanie ulegnie kolejnemu zwiększeniu, a to indywidualne może w Europie wynieść sto razy więcej niż obecna przepustowość gospodarstw domowych. Czy sieci temu sprostają? Czy operatorów stać na taki ruch generujący minimalne, jeśli jakiekolwiek, koszty przesyłu? Czy związany z tym gwałtowny wzrost emisji dwutlenku węgla jest akceptowalny? Czy obywatele będą mieli równy dostęp do takich usług? Odpowiedź na te pytania nie jest oczywista. Satelity tworzą infrastrukturę, która już weszła w erę zettabajtów. Dzięki niezrównanym powszechnym zasięgom i bezkonkurencyjnym koszcie jeśli chodzi o komunikację "jeden do wielu", mogą odegrać główną rolę w tworzeniu optymalnej, inteligentnej i odpowiadającej na przyszłe wyzwania sieci nowej generacji. Zachęcam uczestników dzisiejszego spotkania do współpracy przy tworzeniu hybrydowych rozwiązań satelitarno-naziemnych, ponieważ pociągają one za sobą zdecydowanie mniejsze koszty. Pomagają również rozładować sieci naziemne i przekierować inwestycje; umożliwiają dostarczanie wielorakich usług dodatkowych, pozwalają na bardziej wydajne wykorzystywanie zasobów częstotliwości i uniknięcie nowego cyfrowego podziału - powiedział Sabbagh.
Z kolei Aarti Holla podczas panelu poświęconego jednolitemu rynkowi cyfrowemu zwróciła uwagę na wydajność kosztową satelitów w dystrybucji treści wideo jako jednego z rozwiązań dla zarządzania inteligentnymi sieciami.
- Coraz większy zasięg HDTV oraz pojawienie się transmisji Ultra HDTV, co mogliśmy obserwować podczas ostatnich transmisji z Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Brazylii, pokazują jak potrzebny jest rozwój współpracy i znalezienie komercyjnych rozwiązań integrujących satelitę ze złożonymi sieciami umożliwiającymi przekaz treści wideo następnej generacji. To jedyny sposób aby obywatele mogli czerpać korzyści z możliwości dostępu do wideo w dowolnym czasie, miejscu i na dowolnym urządzeniu - stwierdziła Holla.
Dołącz do dyskusji: Operatorzy satelitarni o inteligentnych sieciach przyszłości