SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Telewizja Polska bez własnego miejsca na satelicie. Inaczej jest w Niemczech czy Włoszech

Niemiecki nadawca publiczny ZDF przedłużył właśnie wieloletnią umowę na transponder na pozycji orbitalnej Astra 19,2E. Choć Telewizja Polska chce, żeby jej wszystkie kanały były dostępne na satelicie, to nie zamierza wynająć własnego transpondera. Tłumaczy to w rozmowie z Wirtualnemedia.pl faktem, że nie prowadzi platformy cyfrowej.

Niemiecki nadawca publiczny ZDF wynajmuje transpondery na Astrze 19,2ENiemiecki nadawca publiczny ZDF wynajmuje transpondery na Astrze 19,2E

Nowa umowa ZDF z operatorem satelitarnym SES dotyczy transpondera z kanałami w jakości HD. Już w maju 2020 roku nadawca publiczny przedłużył kontrakt dotyczący transpondera ze stacjami w SD.

- Informacja, edukacja, sport i rozrywka. Dla milionów ludzi ZDF jest niezastąpiony pod wieloma względami - ze wszystkich grup społecznych i wiekowych. Umowa gwarantuje, że gospodarstwa domowe z telewizją satelitarną będą nadal mogły korzystać z kanałów ZDF w jakości HD przez wiele lat - powiedział Christoph Mühleib, dyrektor zarządzający SES Germany i odpowiedzialny za działalność SES i Astra w Niemczech, Austrii i Szwajcarii.

Nadawcy publiczni wynajmują własne pasmo na satelicie

Na transponderach ZDF są nadawane niekodowane: ZDF, ZDF Info, ZDF Neo, 3Sat, KIKA, a także rozgłośnie radiowe Deuschlandfunk, Deutschlandfunk Kultur, Deutschlandfunk Nova, Dokumente und Debatten. Na Astrze 19,2E aż osiem transponderów dla stacji w jakości HD i SD wynajmuje także inny niemiecki nadawca publiczny - ARD. Emituje tam m.in. Das Erste, Arte Deutsch, SWR, RBB, MDR, NDR, Bayerisches Fernsehen, HR Fernsehen, SR, ARD Alpha, One, Phoenix i szereg stacji radiowych związanych z publicznymi nadawcami regionalnymi. Za darmo z satelity są dostępne wszystkie kanały regionalne i większość mutacji lokalnych poszczególnych stacji. Na przykład wersja bawarskiej telewizji dla południowej części landu. W Niemczech także większość komercyjnych stacji w jakości SD jest niekodowanych. Kodowane są ich wersje w jakości HD.

Na Hot Birdzie 13E, z którego korzystają polskie platformy cyfrowe Polsat Box i Canal+, również nie brakuje transponderów nadawców publicznych.  Taką pojemność wynajmuje na przykład marokańska Société nationale de radiodiffusion et de télévision (Al Maghribia, Al Aoula Middle East, Al Aoula Europe, Atnagafia, Assadissa, Arryadia, Tamazight i stacje radiowe). Trzy transpondery dzierżawi włoski Rai (Rai 1, Rai 2, Rai 3, Rai 4, Rai Movie, Rai 4K, Rai Yoyo, Rai Radio 2 Visual, Rai Storia, Rai Scuola, Rai Premium Rai News 24, Rai Gulp, Rai Sport, Rai 5 i ponad 20 wersji regionalnych Rai 3). Choć TVP World nie jest nadawany na satelicie dla mieszkańców Europy, to chińska telewizja publiczna CCTV wynajęła na Hot Birdzie transponder dla swoich stacji CCTV4, CGTN Documentary i CGTN. Ten ostatni kanał nadaje po angielsku, francusku, hiszpańsku, rosyjsku i arabsku.

TVP nie chce wynająć transpondera

Wynajęcie przez Telewizję Polską własnego transpondera rozwiązałoby raz na zawsze problem nieobecności wszystkich wersji TVP3 w ofercie platform cyfrowych. Obecnie Polsat Box i Canal+ oferują jedynie TVP3 Warszawa. Spośród kanałów dostępnych w naziemnej telewizji cyfrowej, klienci platform nie mogą też oglądać TVP Nauka, TVP Kobieta, Alfa TVP, TVP World i Belsat. Dołączenie dodatkowych stacji TVP wiązałoby się z pogorszeniem jakości innych kanałów lub koniecznością wynajęcia dodatkowego pasma na satelicie, a platformy chcą oszczędzać. Niedawno Canal+ zredukował liczbę transponderów z ośmiu do sześciu.

Czy Telewizja Polska rozważa wydzierżawienie własnego transpondera na pozycji orbitalnej Hot Bird 13E? Tak postępuje m.in. włoski Rai czy niemieckie ARD i ZDF (Astra 19,2E). - Telewizja Polska nie jest operatorem platformy satelitarnej, więc wynajmowanie własnego transpondera satelitarnego nie wpisuje się w zakres działalności Spółki w kraju - informuje Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP. Wynajęcie transpondera na Hot Birdzie kosztuje około 3,7 mln euro rocznie. Z naszych informacji wynika, że tyle za usługę płaci firmie Eutelsat TVN Warner Bros. Discovery.

Wszystkie kanały TVP i tak trafią na satelitę?

Telewizja Polska w latach 2005-2014 wynajmowała transponder na Astrze 19,2E. Zrezygnowała z powodu oszczędności. W 2009 ówczesny pełniący obowiązki prezesa nadawcy publicznego Piotr Farfał dążył do odkodowania wszystkich stacji. Chciał stworzyć niekodowaną platformę cyfrową. Po odwołaniu Farfała i upływie kilku tygodni, znów wrócono do kodowania stacji: TVP1, TVP2, TVP Sport i TVP HD. Stało się tak m.in. z powodu ograniczeń licencyjnych.

Niedługo mimo braku inwestycji TVP, jej niedostępne satelitarnie kanały, mogą trafić na orbitę. Z projektu ustawy nazywanego „Lex Pilot” wynika, że wszystkie wersje TVP3 będą musiały być oferowane przez platformy cyfrowe. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ma też wyznaczyć listę kanałów, które zostaną objęte zasadą must carry, must offer, czyli będą musiały być oferowane przez dostawców płatnej telewizji. Takich stacji może być nawet 30. Niewykluczone, że na liście znajdą się TVP Nauka, TVP Kobieta, Alfa TVP, TVP World, Belsat i niektóre stacje prywatne. Na przykład TV Trwam, którą obecnie można oglądać jedynie z popularnej w Niemczech pozycji orbitalnej Astra 19,2E. Może to oznaczać duże koszty dla platform cyfrowych. 

Dołącz do dyskusji: Telewizja Polska bez własnego miejsca na satelicie. Inaczej jest w Niemczech czy Włoszech

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Janusz Nosacz
TV Trwam nie jest nadawcą prywatnym, bo PiSuary dają Rydzykowi pieniądze na utrzymanie.
odpowiedź
User
Gie
"Telewizja Polska nie jest operatorem platformy satelitarnej, więc wynajmowanie własnego transpondera satelitarnego nie wpisuje się w zakres działalności Spółki w kraju"

Coś stoi na przeszkodzie by zmienić ten zapis? Chyba tańsze jest wynajęcie transponder niż wynajęcie miejsca na satelicie przez pośredników. Tyle że TVP takie wynajmowanie przez pośredników jest na rękę. Mając własny transponder nie mogliby żądać od C+ czy PB nadawania na ich koszt wszystkich 16 wersji TVP3 z satelity. Mając własny transponder sami musieliby to robić.
odpowiedź
User
Seba
Co za problem jak coś ma ograniczona licencyjne puszczać sam głos?
odpowiedź