Nielegalna transakcja koncernu Orkla?
Orkla przejmuje udziały w "Kurierze Szczecińskim". Władze spółki protestują
Orkla Press Polska (należąca do norweskiego koncernu Orkla Press, wydaje w Polsce m.in. "Rzeczpospolitą") nabyła 19 udziałów od spadkobiercy byłego pracownika spółki "Kurier Szczeciński". Władze spółki uważają, że transakcja jest nieważna, a działania koncernu nazywają podstępem - czytamy w "Gazecie Wyborczej"
- Otrzymaliśmy powiadomienie o sprzedaży i akt notarialny z wymazaną kwotą transakcji - mówi "Gazecie Wyborczej" Andrzej Łapkiewicz, prezes spółki i naczelny gazety. - To sprzeczne z umową spółki - dodaje. Zawiera ona bowiem klauzulę, że obrót udziałami może odbywać się bez ograniczeń wyłącznie w gronie wspólników. Łapkiewicz mówi, że Orkla nie została wpisana na listę udziałowców, a samą transakcję nazywa próbą wrogiego przejęcia "Kuriera Szczecińskiego".
Weekendowe wydanie "Kuriera Szczecińskiego", informując o próbie "wrogiego przejęcia" przypomina, że Orkla wielokrotnie składała udziałowcom gazety propozycje. W listopadzie za całość udziałów w spółce proponowała 26 mln zł. Zgromadzenie wspólników nie wyraziło zgody. "Tym razem są to raczej podchody znane bardziej z obozów harcerskich niż z dobrej praktyki życia gospodarczego" - pisze "Kurier".
- Orkla Press znała treść umowy spółki Kurier Szczeciński przed zakupem udziałów - mówi Dariusz Krupa, radca prawny Orkli. Według niego firma będzie negocjować następne zakupy w "Kurierze Szczecińskim". - Wiemy, że jest grupa udziałowców chętna do sprzedaży udziałów i w przyszłości będziemy z nimi rozmawiać - dodaje i zastrzega, że wszelkie dotychczasowe działania Orkli są zgodne z polskim prawem.
Według niepotwierdzonych informacji "Gazety Wyborczej" Orkla szykuje się do przejęcia dwóch dzienników w województwie świętokrzyskim - "Słowa Ludu" i "Ech Dnia", należących do grupy medialnej Michała Sołowowa. Przedstawiciel Orkli odmówił komentarza na ten temat.
Dołącz do dyskusji: Nielegalna transakcja koncernu Orkla?