Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych w TVP. Zaangażowane trzy kanały
Dzisiaj z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych, Telewizja Polska przygotowała specjalne bloki programowe. Będzie koncert polskich gwiazd, reportaże na trzech kanałach (TVP1, TVP2, TVP Historia) i pierwszy odcinek serialu "Historia Roja, czyli w ziemi słychać lepiej". - Właśnie w ten sposób będziemy wypełniali swoją misję - zapowiedział podczas prezentacji wiosennej ramówki prezes Telewizji Polskiej, Jacek Kurski.
W środę, 1 marca oficjalnie startuje wiosenna ramówka Telewizji Polskiej. Dzisiaj też przypada Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Prezes Jacek Kurski podczas prezentacji ramówki mówił, że TVP będzie realizowała misję, nawet dysponując znacznie mniejszym budżetem, niż telewizje komercyjne. - To sprawa tożsamościowa - podkreślał prezes. I jako przykład misyjności wskazywał na program, który TVP przygotowała na Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych.
"Jedynka": koncert, serial i dokumenty
W Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych TVP1 proponuje pierwszy odcinek serialu. „Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać”, w reżyserii Jerzego Zalewskiego (godz. 20.30). Produkcja opowiada historię Żołnierzy Wyklętych i powstała na motywach filmu kinowego o tym samym tytule, który premierę miał w marcu 2016 roku (Kino Świat). Serial ma pięć odcinków, pokazywany będzie co środę.
O godz. 21.25 "Jedynka" będzie transmituje koncert pt. „Moją Ojczyzną jest Polska Podziemna”. Motywem przewodnim wydarzenia będzie historia życia Łukasza Cieplińskiego, żołnierza Organizacji Orła Białego. W koncercie wystąpią gwiazdy estrady m.in. Piotr Cugowski, Marek Piekarczyk, Beata Przybytek, Anna Karwan, Natalia Nikiel, Mateusz Ziółko.
Natomiast o godz. 22.50 będzie można obejrzeć dokument "Wyklęte", autorstwa Ewy Żmigrodzkiej i Krzysztofa Zwolińskiego. Film opowiada o dzieciach bohaterów, którzy zginęli w ubeckich więzieniach.
"Dwójka" i TVP Historia: filmy dokumentalne
Zarówno w TVP2, jak i w TVP Historia obejrzeć będzie można reportaże opowiadające o powojennych losach żołnierzy AK.
TVP2 zaproponuje dokument Michała Paciorkowskiego pt. "Karcer" o przypadkowo odkrytym miejscu kaźni na terenie dawnego Pawilonu X aresztu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Tam w latach 1945 - 56 przetrzymywano Żołnierzy Wyklętych. Film będzie można obejrzeć o godz.01.10.
Wcześniej, o godz. 00.45 "Dwójka" zaprasza na dokument w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego. Niedługi materiał opowiada o losach majora Zygmunta Szendzielarza, ps. "Łupaszka". Osią filmu są poszukiwania szczątków majora na warszawskiej Łączce na Cmentarzu Powązkowskim, a także przygotowania do pogrzebu.
Blok dwóch filmów dokumentalnych na TVP Historia zacznie się o godz. 15.35 filmem w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego pt. "Dzieci Kwatery "Ł", opowiadający o losach rodzin Żołnierzy Wyklętych, zamordowanych po wojnie. Drugi film to "Klamra" (reżyseria: Jędrzej Lipski, Piotr Mielech). To historia oficera AK, płk. Adama Lazarowicza, skazanego po wojnie na karę śmierci.
O godzinie 20.40 zadebiutuje nowe pasmo dokumentalne - "Śladami zbrodni i walki 1944 - 1956". To serial dokumentalny Agnieszki Kamińskiej, realizowany we współpracy z Centralną Biblioteką Wojskową, przypominający miejsca napiętnowane śladami represji komunistycznych, zasługujące na wydobycie ze społecznej “niepamięci”. Będą to m.in.: Więzienie przy ul, Rakowieckiej w Warszawie, Łączka na Powązkach.
Tuż po nim, o godz. 21.20 TVP Historia wyemituje kolejny dokument: "Inka. Zachowałam się jak trzeba" (reż. Arkadiusz Gołębiewski). To produkcja opowiadająca o legendarnej łączniczce AK, sanitariuszce Danucie Siedzikównie, znanej jako Inka, zamordowanej w 1946 roku przez UB.
Na koniec o godz. 00.20 będzie okazja obejrzeć film fabularny "Hubal" w reżyserii Bohdana Poręby, mówiący o majorze Henryku Dobrzańskim.
Dołącz do dyskusji: Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych w TVP. Zaangażowane trzy kanały
widzisz, każdy ma prawo do wyboru kogo chce wspominać i na kim się wzorować. Dla jednych bohaterami są inka, żołnierze wyklęci i całe AK, pogrzebani przez historię na dziesięciolecia, a dla drugich jaruzel z kiszczakiem i "biedne" SB, które nie może wyżyć za 2000 na emeryturze:) Jak zawsze to twój wybór- ale widać jak niektórych boli to święto, zwłaszcza tych co to dziadek czy ojciec wyrywał paznokcie i torturował ich w katowniach