Rosyjska sieć dyskontów Mere rezygnuje z wejścia do Polski
Spółka Svetofor, która planowała jeszcze w tym roku otworzyć w Polsce kilka swoich dyskontów pod marką Mere, zrezygnowała z działalności na naszym rynku.
Według doniesień serwisu Wiadomości Handlowe, rosyjska firma zrezygnowała z uruchomienia w Polsce dyskontów Mere. Serwis powołał się na informacje od dostawców, z którymi ta spółka (poprzez utworzoną w tym celu na polskim rynku spółkę Torgservice PL) prowadziła wstępne rozmowy o współpracy. Potencjalni kontrahenci sieci Mere mieli zostać poinformowani, że Svetofor rezygnuje z biznesu w Polsce, w związku z czym projekt został zamknięty. Z jakiego powodu - tego im nie wyjaśniono.
Informacje o tym, że rosyjski dyskonter planuje rozpocząć działalność w Polsce pojawiły się na początku sierpnia. Firma planowała otwierać sklepy w dużych i średnich miastach, w ich pobliżu oraz w pobliżu tras o dużym natężeniu ruchu. Docelowo miała ich otworzyć 105, pierwszych osiem miało zacząć działać jeszcze w tym roku, głównie w południowej Polsce.
Przy większych sklepach, o powierzchni powyżej 800 m.kw. miały być parkingi na 30-40 aut. Średnie zatrudnienie w jednej placówce w już funkcjonujących sklepach tej sieci wynosi 20 osób.
Ceny miały być niższe niż w dyskontach
70 proc. asortymentu sklepów Mere stanowi żywność, pozostałe 30 proc. - towary lokalne i produkty przemysłowe. Nie ma w nich towarów luksusowych oraz tych, które szybko się psują. Przewagą konkurencyjną tych dyskontów miały być bardzo atrakcyjne ceny - średnio o o 20 proc. niższe niż w dyskontach takich jak Biedronka czy Lidl.
Władze firmy tłumaczyły, że taki poziom cen będzie możliwy m.in. dzięki bezpośredniej współpracy z producentami, minimalnej marży handlowej (ok. 15 proc.) oraz sztywnej polityce kosztowej. Klientami sklepów Mere już istniejących m.in. w Rosji (800 placówek), Kazachstanie, Azerbejdżanie i na Białorusi są głównie osoby, które lubią oszczędzać pieniądze i czas, większość stanowią rodziny wieloosobowe o dochodach średnich i niższych.
Towary z palet, niska jakość
Dyskonty Mere sprzedają towar prosto z palet, o najniższej dopuszczalnej przez przepisy jakości. Svetofor planuje uruchomienie tej sieci dyskontów również w Rumunii. Pierwsze placówki otworzy już we wrześniu br., by do końca roku mieć ich tam 16.
W naszym kraju największymi sieciami sklepowymi są obecnie Biedronka należąca do Jeronimo Martins Polska (ma 2830 punktów), Lidl (ok. 650 sklepów) i Netto (ok. 360 sklepów).
Dołącz do dyskusji: Rosyjska sieć dyskontów Mere rezygnuje z wejścia do Polski