SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Kto jest zwolniony z opłaty abonamentu RTV?

Ostatnio pisaliśmy o błędach skutkujących wystawianiem nakazów zapłaty abonamentu RTV, które trafiają do osób nieposiadających telewizora. Tym razem informujemy o zwolnieniu z płatności przysługującemu określonej grupie abonentów. Sprawdź, czy jesteś na liście.

Jeśli spełniacie jeden z poniższych warunków, posiadając radioodbiornik i telewizor, nie musicie opłacać abonamentu RTV. Ulga przysługuje:

* osobom mającym ukończone 75 lat,
* osobom mającym ukończone 60 lat i pobierającym emeryturę, której wartość miesięczna nie przekracza połowy przeciętnego wynagrodzenia,
* osobom z I grupą inwalidzką,
* osobom całkowicie niezdolnym do pracy,
* osobom o znacznym stopniu niepełnosprawności lub trwałej bądź okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym,
* osobom niesłyszącym, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu,
* osobom niewidomym, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc.
* osobom bezrobotnym,
* kombatantom będącym inwalidami wojennymi lub wojskowymi bądź ich rodzinom,
* osobom mającym prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych np. zasiłku stałego, zasiłku okresowego bądź zasiłku przedemerytalnego.

Abonament RTV w Polsce

Od 2023 roku opłata za sam odbiornik radiowy wynosi 8,70 zł. Jeśli posiadamy także telewizor, trzeba płacić 27,30 zł. Opłaty należy wnosić do 25 dnia miesiąca. W Polsce przynajmniej 3,7 mln osób nie musi płacić abonamentu RTV (lista zwolnionych z opłat powyżej). Z ustawy abonamentowej wynika, że opłatom podlega „odbiornik dostosowany do natychmiastowego odbioru programu”. Nie wystarczy więc zdjęcie anteny na balkonie czy radia zza szyby samochodu.

Za niewpuszczenie kontrolera nie grożą żadne konsekwencje. Nie może on też wrócić do nas z funkcjonariuszami policji. Od niesłusznie nałożonej kary można odwołać się do ministra infrastruktury, a następnie sądu administracyjnego. W szczególnych sytuacjach należność może rozłożyć na raty Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Prawnicy z Kancelarii Prawnej Media kilka miesięcy temu przedstawili na łamach Wirtualnemedia.pl szczegółowy poradnik w sprawie odwołania. Ich zdaniem opłatom nie podlega telewizor używany tylko do serwisów streamingowych typu Netflix. Poczta Polska jest przeciwnego zdania.

Płaci 34,4 proc. zobowiązanych

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podała w sprawozdaniu za 2021 rok, że było wówczas zarejestrowanych 6 544 732 abonentów, w tym abonentów instytucjonalnych 238 203. 6 272 113 osób i podmiotów zarejestrowało odbiornik radiowy i telewizyjny, a 272 619 tylko radiowy. W porównaniu do 2020 roku nastąpił spadek o 134 254 liczby abonentów - osób fizycznych i wzrost o 672 abonentów instytucjonalnych. Regulator zauważył, że na 13 572 000 gospodarstw domowych, 96,4 proc. posiada telewizory. Oznacza to, że tylko 46,47 proc. gospodarstw miało zarejestrowany odbiornik. Aż 62,21 proc. abonentów było jednak zwolnionych z opłat m.in. z powodu wieku. Zobowiązanych do wnoszenia opłat było 2 383 048 gospodarstw domowych i 238 203 abonentów instytucjonalnych. Na koniec 2021 r. opłaty regulowało jedynie 900 255 zobowiązanych (34,34 proc.), w tym 662 052 gospodarstw domowych i 238 203 abonentów instytucjonalnych.

Jeśli pracownicy Poczty Polskiej stwierdzą zaległości u osób z zarejestrowanym odbiornikiem, to widz czy radiosłuchacz powinien otrzymać listowne upomnienie. Gdy ono także nie poskutkuje, to Poczta Polska powinna wystawić tytuł wykonawczy i skierować go do organu egzekucyjnego, którym w tym przypadku jest miejscowy naczelnik urzędu skarbowego. Należności ściągają poborcy skarbowi ze specjalnej komórki, którzy mają podobne uprawnienia do komorników. Mogą na przykład zabezpieczyć rachunek bankowy, akcje czy obligacje. W przypadku większego zadłużenia także nieruchomości. Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia do 30 listopada 2022 roku - wszczęto postępowanie egzekucyjne na podstawie 45 854 tytułów wykonawczych.

 

Dołącz do dyskusji: Kto jest zwolniony z opłaty abonamentu RTV?

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Absurd goni absurd
Dlaczego abonament trzeba płacić dwukrotnie niech platformy telewizyjne dzielą się po równo z nadawcami .....lub niech wszystkie kanały działają na zasadzie PPV kto będzie chciał oglądać to zapłaci ...bo to co jest teraz to jest to jest nic innego jak wymuszenie haraczu nie oglądasz ale musisz płacić....
0 0
odpowiedź
User
Iryk
Zwolniłem abonamentu...nie będę płacił propagandy TVP
0 0
odpowiedź
User
Jan Pìerre Doliński
Dalej kłamią, udają, Kurski uciekł. PìerdoInij pomidorem w telewizor.
0 0
odpowiedź