Konferencja tv publicznych na Tajwanie
7 maja, na Tajwanie rozpoczęła się doroczna konferencja telewizji publicznych z całego świata - INPUT 2006.
Wśród prezentowanych programów znalazły się także dwa polskie filmy dokumentalne. - podała TVP.
INPUT (International Public Television) to największe, światowe spotkanie robocze telewizji publicznych. W imprezie bierze udział ponad 1000 osób związanych z 60 publicznymi telewizjami całego świata. Odbywa się ona raz w roku, w maju, za każdym razem w innym kraju. W ostatnich latach spotykano się w Barcelonie (2004) i San Francisco (2005). W tym roku INPUT organizowany jest na Tajwanie. Konferencja potrwa do 13 maja.
Podczas konferencji prezentowanych jest kilkadziesiąt starannie wyselekcjonowanych najlepszych, najciekawszych i najbardziej nowatorskich programów emitowanych przez telewizje publiczne na całym świecie, reprezentujących wszelkie gatunki produkcji telewizyjnej min.: filmy, reportaże, publicystykę, dokumenty, programy edukacyjne i oświatowe, sportowe, przyrodnicze. Dyskutowane są kwestie programowe, techniczne, produkcyjne, omawiane wszelkie aspekty realizacji, emisji i odbioru społecznego.
Od 1997 roku w spotkaniach przedstawicieli światowych nadawców publicznych uczestniczy także Polska. Polskim koordynatorem INPUT jest Andrzej Fidyk, wybitny reżyser, zdobywca wielu prestiżowych nagród na międzynarodowych festiwalach.
W tym roku na Tajwanie pokazane zostaną dwa polskie filmy: „Jeden dzień w PRL-u” Macieja Drygasa i „Nasiona” Wojciecha Kasperskiego.
„Jeden dzień w PRL-u” to unikatowa próba odtworzenia jednego zwykłego dnia z życia ludzi w komunistycznej Polsce. Reżyser wybrał dzień, w którym z punktu widzenia wielkiej historii w Polsce nie wydarzyło się nic znaczącego, by pokazać co w tym dniu robili zwykli obywatele i czym żyło państwo
Maciej J. Drygas, jest dokumentalistą, reżyserem filmowym i radiowym, scenarzystą, twórcą głośnego dokumentu „Usłyszcie mój krzyk” nagrodzonego w 1991 roku Feliksem dla najlepszego filmu dokumentalnego, a także laureatem wielu międzynarodowych festiwali.
„Nasiona” to jeden z dwunastu filmów dokumentalnych powstałych w cyklu „Polska – Rosja. Nowe spojrzenie”, który były próbą pokazania przez młodych polskich i rosyjskich reżyserów, co nawzajem o sobie wiedzą ludzie mieszkający w dwóch sąsiednich krajach, i na ile wiedza ta oparta jest na stereotypach.
- Programy pokazywane na konferencji są prezentowane w specjalnie ułożonych blokach tematycznych poruszających podobne problemy. To pozwala zobaczyć jak z tematem radzą sobie realizatorzy z różnych stron świata – twierdzi Andrzej Fidyk. - INPUT jest miejscem, gdzie rodzą się nowe pomysły, kierunki myślenia, trendy programowe ludzi tworzących telewizje publiczne w różnych kręgach kulturowych. Na corocznych konferencjach oglądamy to co najciekawszego „dzieje się” w światowych telewizjach publicznych. To także okazja do dyskusji i wymiany poglądów i ocen. Zapewne tak będzie i w tym roku na początku maja – dodaje.
W 2009 roku światowa konferencja INPUT odbędzie się w Polsce.
Dołącz do dyskusji: Konferencja tv publicznych na Tajwanie