Kondycja polskiej branży PR stabilna, ale wymaga poprawy
Przedstawiciele polskiego sektora public relations oceniają go przeciętnie – wskaźnik kondycji branży wynosi 57 proc. Lepsze noty wystawiają rodzimemu rynkowi młodsi pracownicy, ze stażem od 4 do 10 lat – wynika z raportu na temat sytuacji polskiego public relations, przeprowadzonego przez Exacto i Instytut Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Badania przeprowadzone wśród specjalistów komunikacji wykazały, że wskaźnik kondycji branży public relations w Polsce wynosi 57 proc (w skali od 0 do 100 proc.). Oznacza to, że specjaliści oceniają jakość rodzimego PR-u przeciętnie.
Przy ustaleniu oceny ogólnej bazowano na dziesięciu czynnikach, które oceniano w skali od 1 (najniższa) do 7 (najwyższa). Pytano o rozwój branży, wartość rynkową branży, jakość usług agencji, etyczny wymiar działań w PR czy dostępność profesjonalnej kadry oraz poziom systemu kształcenia.
Ankietowani najlepiej ocenili kwestie związane z rozwojem branży PR oraz zapotrzebowaniem biznesu na usługi PR. Dobre oceny zebrało także zapotrzebowania na usługi public relations w kręgach biznesu.
Zdaniem ankietowanych, branży PR najbardziej doskwierają niedobory w systemie kształcenia. Według ekspertów nadal można zaobserwować problemy z przygotowaniem młodych ludzi do pracy w branży public relations. Zebrane dane wykazały także problem związany ze zbyt niską świadomością części klientów w zakresie działań public relations. Poprawy wymagają także skojarzenia z terminem „public relations” oraz etyka PR.
W grupie pracujących najkrócej (od roku do 3 lat) i w grupie osób z najdłuższym stażem (ponad 10 lat) opinia o kondycji branży PR była zbliżona i oscylowała na poziomie 55 proc. Natomiast osoby z doświadczeniem od 4 do 10 lat wystawiły polskiemu PR-owi ocenę 60 proc.
O badaniu
Celem autorów raportu było usystematyzowanie wiedzy na temat kondycji branży, sfer zadaniowych i skuteczności wykorzystywanych narzędzi komunikacyjnych. Dokonano też oceny w tym zakresie. Aby to osiągnąć, przeprowadzono badania wśród osób zawodowo związanych z PR-em, które uczestniczyły w Kongresie Profesjonalistów Public Relations w Rzeszowie w kwietniu 2017 r.
Przebadano grupę 157 osób, w skład której weszli eksperci specjalizujący się w kształtowaniu stosunków organizacji z jej otoczeniem. To osoby zatrudnione zarówno w sektorze publicznym jak i prywatnym, zajmujący stanowiska zarządzające lub wykonawcze i posiadający zróżnicowany staż pracy w branży – od roku do ponad 15 lat.
Badania zrealizował dział badań i analiz strategicznych Exacto oraz Instytut Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Dołącz do dyskusji: Kondycja polskiej branży PR stabilna, ale wymaga poprawy