KNF wydała rekomendację T oraz znowelizowała rekomendację I
Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wydała Rekomendację T dotyczącą dobrych praktyk w zakresie zarządzania ryzykiem detalicznych ekspozycji kredytowych, podała Komisja we wtorkowym komunikacie. Wprowadzono też zmiany do Rekomendacji I dotyczącej zarządzania ryzykiem walutowym w bankach oraz zasad dokonywania przez banki operacji obciążonych ryzykiem walutowym.
"Rekomendacja T jest zbiorem dobrych praktyk w zakresie udzielania kredytów detalicznych, bazujących na zasadzie rzetelnego badania zdolności kredytowej klienta. Głównym celem jest poprawa jakości zarządzania ryzykiem w bankach, w tym zapobieżenie zjawisku nadmiernego zadłużania się kredytobiorców" - czytamy w komunikacie.
W ubiegłym tygodniu KNF informowała, że wejście w życie Rekomendacji T, której celem jest ograniczenie dostępu do kredytów osobom posiadającym już zobowiązania z tego tytułu oraz osobom o niższych dochodach, doprowadzi do spadku akcji kredytowej o max. 5% w przypadku kredytów hipotecznych i max. 10% dla kredytów konsumpcyjnych.
KNF podkreśliła także wówczas, że w rzeczywistości ograniczone zostaną transakcje obarczone najwyższym poziomem ryzyka. "Dodatkowo, spadek kredytów nieregularnych może oznaczać obniżenie ceny kredytu, uwzględniającej marżę na pokrycie kosztów ryzyka, co powinno wpłynąć na zwiększoną dostępność kredytów" - zaznaczono.
Na wtorkowym posiedzeniu Komisja wprowadziła również zmiany do Rekomendacji I dotyczącej zarządzania ryzykiem walutowym w bankach oraz zasad dokonywania przez banki operacji obciążonych ryzykiem walutowym.
"Celem nowelizacji Rekomendacji I jest ograniczenie ryzyka kredytowego związanego z zawieraniem walutowych transakcji kredytowych oraz usprawnienie zarządzania ryzykiem walutowym w bankach. Rekomendacja rozszerza pojęcie ryzyka walutowego poprzez zalecenie badania wpływu zmian kursu na inne ryzyka, w tym ryzyko kredytowe. Zgodnie z nią przed zawarciem transakcji na instrumentach pochodnych bank powinien dążyć do identyfikacji charakteru działalności klienta, jego potrzeb zabezpieczenia ryzyka kursowego, świadomości podjęcia tego ryzyka, w pierwszej kolejności oferując klientom niezłożone produkty jako instrumenty zabezpieczające ryzyko kursowe" - podsumowano w komunikacie.
Dołącz do dyskusji: KNF wydała rekomendację T oraz znowelizowała rekomendację I