SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Na ryczałt przewidziany w estońskim CIT można przejść w dowolnym momencie

Spółka, która chce przejść na ryczałt od dochodów spółek kapitałowych, może to zrobić nie tylko do 31 stycznia, a w dowolnym momencie - poinformowało Ministerstwo Finansów.

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

Resort finansów pytany był przez PAP o to, do kiedy przedsiębiorcy mieli bądź mają czas na wybór opodatkowania w formie tzw. estońskiego CIT-u, a także ile takich deklaracji wpłynęło.

"Spółka, która chce przejść na ryczałt od dochodów spółek kapitałowych, może to zrobić nie tylko do 31 stycznia, a w dowolnym momencie. Ryczałt od dochodów spółek kapitałowych oznacza koniec obowiązku prowadzenia odrębnej ewidencji podatkowej - podejmując więc decyzję o przejściu na estoński CIT należy zamknąć bieżący rok podatkowy, uzgodnić ewidencję podatkową z ewidencją rachunkową i zacząć nowy rok już na zasadach estońskiego CIT" - poinformowało PAP biuro prasowe Ministerstwa Finansów.

Do kiedy trzeba zgłosić

Dodano, że fakt ten należy zgłosić do urzędu skarbowego do końca pierwszego miesiąca korzystania z estońskiego CIT. "Moment wyboru ryczałtu jest więc całkowicie zależny od wyboru spółki" - podkreśla resort finansów.

"W związku z tym, wraz z postępującym zaznajamianiem się przedsiębiorców z nowym rozwiązaniem, z miesiąca na miesiąc spodziewamy się stałego, ciągłego poszerzania się kręgu podatników korzystających z estońskiego CIT" - uważa resort finansów.

Zapewniono, że w ciągu najbliższych kilku tygodni powinny spłynąć dane na temat tych spółek, które już od 1 stycznia wybrały ryczałt od dochodów spółek kapitałowych.

Na pełne dane dotyczące estońskiego CIT, dotyczące nie tylko ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych, ale również specjalnego funduszu inwestycyjnego, będziemy musieli jednak poczekać co najmniej rok. Wynika to z faktu, że o ile o decyzji nt. skorzystania z ryczałtu urząd dowiaduje się w amplitudzie miesięcznej, tak informacja dotycząca skorzystania z funduszu inwestycyjnego komunikowana będzie administracji dopiero przy rozliczeniu roku 2021" - wyjaśniono.

Istotą estońskiego CIT-u, który wszedł w życie 1 stycznia 2021 r. jest przesunięcie czasu poboru podatku na moment wypłaty zysków z przedsiębiorstwa. Firma może wybrać, czy chce skorzystać z nowego rodzaju opodatkowania, czy woli rozliczać się na starych zasadach. Zgodnie z ustawą, z opodatkowania na nowych zasadach może skorzystać spółka kapitałowa - z o.o. lub akcyjna, w której udziałowcami są wyłączenie osoby fizyczne. Próg, poniżej którego firma ma prawo do tego rozwiązania, to 100 mln zł rocznie.

Przygotowując regulacje dotyczące estońskiego CIT-u rząd szacował koszty wprowadzenia tego rozwiązania dla małych i średnich firm na 5,6 mld zł w roku 2021.

Dołącz do dyskusji: Na ryczałt przewidziany w estońskim CIT można przejść w dowolnym momencie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl