Cztery stopnie alarmowe w polskiej cyberprzestrzeni. Co oznacza każdy z nich?
Do 4 marca 2022 roku w polskiej cyberprzestrzeni obowiązuje stopień alarmowy CHARLIE-CRP. Jest on związany z zagrożeniem cybreatakami ze strony konfliktu pomiędzy Ukrainą a Rosją. CHARLIE-CRP to jeden z wyższych stopni alarmowych, ale nie jedyny. Każdy poziom oznacza inny rodzaj zagrożeń i wymaga dedykowanych działań ze strony odpowiednich służb.
W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie, którym podwyższył stopień alarmowy dotyczący zagrożeń w cyberprzestrzeni z ALFA-CRP do CHARLIE-CRP. Ma on obowiązywać do 4 marca br.
Z podanych informacji wynika, że stopień CHARLIE-CRP został wprowadzony w związku z narastającym napięciem pomiędzy Rosją a Ukrainą, a także z wydarzeniami zaobserwowanymi w polskiej cyberprzestrzeni.
Cztery stopnie, różne zagrożenia
Potencjalnie stopnie alarmowe CRP mają podwyższyć gotowość odpowiednich służb do szybkiej i skutecznej reakcji na cyberzagrożenia. Stosowanie tych środków oraz ich rodzaj są omówione na rządowych stronach.
Według przepisów stopień alarmowy CRP jest wprowadzany w przypadku zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym dotyczącego systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów wchodzących w skład infrastruktury krytycznej albo w przypadku wystąpienia takiego zdarzenia.
Czytaj także: Rząd chce pilnie walczyć z podszywaniem się pod numery telefoniczne, będzie współpracował z telekomami
Stopnie alarmowe CRP wprowadza, zmienia i odwołuje w drodze zarządzenia Prezes Rady Ministrów, po zasięgnięciu opinii ministra właściwego do spraw wewnętrznych i Szefa ABW, a w przypadkach niecierpiących zwłoki – minister właściwy do spraw wewnętrznych, po zasięgnięciu opinii Szefa ABW, informując o tym niezwłocznie prezesa Rady Ministrów.
Czytaj także: Uwaga na fałszywe wideo dotyczące inwazji na Ukrainę
Stopień alarmowy CRP może zostać wprowadzony:
- Na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
- Na obszarze jednej lub kilku jednostek podziału terytorialnego państwa
- Na obszarze określonym w sposób inny niż przez odniesienie do jednostek podziału terytorialnego państwa
- Dla określonych obiektów jednostek organizacyjnych administracji publicznej, prokuratury, sądów lub innych obiektów infrastruktury administracji publicznej lub infrastruktury krytycznej
- W przypadku, gdy skutki zdarzenia o charakterze terrorystycznym mogą dotyczyć obywateli polskich przebywających za granicą RP lub instytucji polskich albo polskiej infrastruktury mieszczących się poza granicami RP
Regulacje przewidują obecnie cztery stopnie alarmów CRP:
Pierwszy stopień alarmowy CRP (ALFA–CRP)
Pierwszy stopień alarmowy można wprowadzić w przypadku uzyskania informacji o możliwości wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym, którego rodzaj i zakres jest trudny do przewidzenia.
Drugi stopień alarmowy CRP (BRAVO–CRP)
Drugi stopień alarmowy można wprowadzić w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany.
Trzeci stopień alarmowy CRP (CHARLIE–CRP)
Trzeci stopień alarmowy można wprowadzić w przypadku:
- Wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym, godzącego w: bezpieczeństwo lub porządek publiczny albo
- bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej, albo bezpieczeństwo innego państwa lub organizacji międzynarodowej oraz stwarzającego potencjalne zagrożenie dla Rzeczypospolitej Polskiej
- Uzyskania wiarygodnych i potwierdzonych informacji o planowanym zdarzeniu o charakterze terrorystycznym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
- Uzyskania wiarygodnych i potwierdzonych informacji o planowanym zdarzeniu o charakterze terrorystycznym, którego skutki mogą dotyczyć obywateli polskich przebywających za granicą lub instytucji polskich albo polskiej infrastruktury mieszczących się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
- Czytaj także: Uwaga na fałszywe wideo dotyczące inwazji na Ukrainę
Czwarty stopień alarmowy CRP (DELTA–CRP)
Czwarty stopień alarmowy można wprowadzić w przypadku:
- Wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym powodującego zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku publicznego albo bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej, lub bezpieczeństwa innego państwa lub organizacji międzynarodowej oraz stwarzającego zagrożenie dla RP
- Gdy uzyskane informacje wskazują na zaawansowaną fazę przygotowań do zdarzenia o charakterze terrorystycznym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
- Gdy uzyskane informacje wskazują na zaawansowaną fazę przygotowań do zdarzenia o charakterze terrorystycznym, które ma być wymierzone w obywateli polskich przebywających za granicą lub w instytucje polskie albo polską infrastrukturę mieszczące się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, a zebrane informacje wskazują jednocześnie na nieuchronność takiego zdarzenia.
Rosja zaatakowała Ukrainę
Na razie nie ujawniono żadnych informacji na temat ataków w polskiej przestrzeni cyfrowej związanych z trwającym konfliktem na linii Ukraina - Rosja, który rozpoczął się w miniony czwartek. Trudno też przewidzieć, czy po 4 marca br. obecnie obowiązujący, wysoki stopień alarmowy CHARLIE-CRP zostanie odwołany i zastąpiony przez niższą kategorię.
Dołącz do dyskusji: Cztery stopnie alarmowe w polskiej cyberprzestrzeni. Co oznacza każdy z nich?