SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pół mln domów ze starym standardem telewizji naziemnej. „Trzeba fizycznie ludziom pomóc”

Do końca roku Telewizja Polska ma przejść z kanałami nadawanymi na trzecim multipleksie na standard DVB-T2/HEVC, co zakończy proces refarmingu w Polsce. Dariusz Dąbski, prezes Telewizji Puls, ujawnił, że nadal nawet pół mln gospodarstw może odbierać telewizję naziemną w starym standardzie. TVP szykuje kampanię informacyjną, ale planuje też zaangażowanie np. stowarzyszeń działających przy parafiach.

Od końca marca do końca czerwca ub.r. na standard DVB-T2/HEVC przechodziły kolejne regiony Polski. Osoby ze starszymi dekoderami lub telewizorami utraciły dostęp do kanałów nadawanych w MUX-1, MUX-2 i MUX-4 (TVN, TVN7, TTV, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TV Puls, Puls 2, Polo TV, Eska TV, TV Trwam, Stopklatka, Fokus TV). Pierwotnie także MUX-3, gdzie są nadawane główne kanały TVP (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia) miał przejść na DVB-T2/HEVC.

Jednak w marcu ub.r. minister spraw wewnętrznych i administracji zwrócił się do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z wnioskiem o możliwość dalszej emisji tego multipleksu w starym standardzie. Tłumaczono to wojną na Ukrainie. UKE zgodził się na nadawanie MUX-3 w standardzie DVB-T do końca 2023 roku.

Telewizja Polska dotąd oficjalnie nie potwierdziła kiedy przejdzie na nowy standard nadawania z trzecim multipleksem, ale nieoficjalnie wiadomo, że ma to nastąpić w listopadzie. - To moment idealny, bo będą święta, ludzie kupują wtedy nowe telewizory - mówił podczas panelu na konferencji Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej Dariusz Dąbski, prezes Telewizji Puls. 

- Mam nadzieję, że TVP zrobi świetną kampanię – mówił, dodając że TV Puls chętnie w tym pomoże. Brak odpowiedniej promocjo przy przełączeniu na nowy standard pozostałych multipleksów był krytykowany przez nadawców komercyjnych. Biuro prasowe TVP informowało Wirtualnemedia.pl niedawno, że prace nad kampanią informacyjną w tej sprawie dopiero trwają. 

Ilu widzów korzysta jeszcze z telewizji naziemnej w starym standardzie? - Nie mamy takich danych, są tylko szacunki - powiedział Marcin Skabara, dyrektor programowy Telewizji Polskiej. - Systematycznie ludzie kupują telewizory i przełączają się. Z tego co wiem to jest około pół mln domów. To nie jest już taka duża grupa - stwierdził Dariusz Dąbski.

Oficjalnych badań nie ma, bo KIM zaprzestał badania gotowości na zmianę standardu naziemnej telewizji w sierpniu ub.r., chociaż w sezonie jesiennym to najwięcej osób wymienia odbiorniki telewizyjne. Z ostatnich danych wynikało wówczas, że niegotowych na zmianę standardu było niemal milion gospodarstw domowych w naszym kraju.

Marcin Skabara podkreślił, że sama Telewizja Polska jest gotowa na zakończenie procesu refarming. - Najtrudniejsze jest dotarcie do widzów najmniej przygotowanych technologicznie, starszych, żyjących w oddalonych miejscowościach - tłumaczył.

Kampania informacyjna w TVP i pomoc bezpośrednia

- Komunikacja to żadne problem, kampania 6+ przy użyciu kanałów TVP to są trzy tygodnie i mamy co najmniej sześć kontaktów z widzem - mówił Skabara, podkreślając jednak, że sama informacja nie załatwi wszystkiego - Trzeba fizycznie ludziom pomóc. Często będziemy się aktywizowali się w obszarach bardzo nieoczywistych, nawet będą to stowarzyszenia przyparafialne – wymienił szef programowy TVP.

Poprzednia zmiana standardu nadawania była bardziej drastyczna, bo oznaczała przejście z telewizji analogowej na cyfrową. Została zrealizowana bez opóźnień.

Nadawcy prywatni twierdzą, że Telewizja Polska, która może nadawać w starym standardzie jest w uprzywilejowanej pozycji. Szacują, że z powodu mniejszego zasięgu niż TVP utracili setki milionów złotych potencjalnych przychodów. Po zmianie standardu MUX-3 zamierzają podliczyć straty i domagać się rekompensat od Skarbu Państwa. 

W MUX 1 umieszczone zostały następujące programy: EskaTV, TTV, Polo TV, Antena HD, TV Trwam, Stopklatka TV, Fokus TV, TVP ABC. W MUX 2 umieszczone zostały Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV4, TV Puls, PULS2 i TV6. W skład MUX-3 wchodzą: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia. W skład MUX-6 wchodzą: TVP Nauka, TVP Dokument, TVP Kobieta, TVP Kultura, TVP Rozrywka, TVP Polonia, TVP World, a od niedawna także Alfa TVP i Belsat. Stacje z MUX-8 to Zoom TV, WP, Metro i Nowa TV.

Dołącz do dyskusji: Pół mln domów ze starym standardem telewizji naziemnej. „Trzeba fizycznie ludziom pomóc”

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Więc
Ja tam od 10 lat nie oglądam telewizji
odpowiedź
User
PT
Wystarczy tylko przełączyć nadawanie na DVB-T2/HEVC
Dofinansowanie TV już było i się skończyło. Dziś STB to znacznie mniejsza kwota niż roczny abonament radiowo-telewizyjny.

Działania promujące zmianę systemu emitowane na TV Puls w DVB-T2/HEVC nie mają sensu bo i tak nie zobaczą go ich osoby które powinny dokupić STB lub zmienić TV. Za ten bałagan podziękujmy byłemu prezesowi TVP.
odpowiedź
User
Nickt
A może te pół miliona domów ma po prostu fizycznie internet?
odpowiedź