Dzięki nowym parametrom TVP może nadawać więcej kanałów naziemnych
Choć zgodnie z decyzją rezerwacyjną Telewizja Polska może nadawać w ramach MUX-6 tylko osiem kanałów, to od niedawna prowadzi emisję dziewięciu stacji. TVP informuje Wirtualnemedia.pl, że przygotowuje wniosek o zmianę decyzji rezerwacyjnej. Nadawca publiczny nadmienia, że zmodyfikował parametry multipleksu, aby pomieścił więcej kanałów.
Do 1 lutego MUX-6 naziemnej telewizji cyfrowej miał charakter eksperymentalny. Później stał się regularnym multipleksem.
- Decyzja rezerwacyjna MUX6 dla TVP została podpisana przez Prezesa UKE 21 września. TVP może korzystać z częstotliwości od 1 lutego 2023 r. do 31 stycznia 2033 r. Od pierwszego dnia TVP będzie zobowiązana do wnoszenia rocznych opłat za użytkowanie częstotliwości, które w wypadku rezerwacji ogólnopolskiej wynoszą dla każdego z multipleksów telewizyjnych około 8 mln zł. Innych wniosków od TVP nie ma. W MUX-6 może być umieszczonych jednocześnie nie więcej niż 8 programów telewizyjnych, określonych w Karcie Powinności - informował jesienią Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.
W skład MUX-6 wchodzą: TVP Nauka, TVP Dokument, TVP Kobieta, TVP Kultura, TVP Rozrywka, TVP Polonia, TVP World, a od niedawna także Alfa TVP i Belsat. Tym samym stacji jest 9, a nie 8, do czego zobowiązuje nadawcę publicznego decyzja rezerwacyjna. - Na ten moment mogę jedynie odpowiedzieć, że sprawę analizujemy - mówił kilka dni temu Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.
TVP tłumaczy przekroczenie limitu nadawanych kanałów
Poszerzenie oferty multipleksu było możliwe dzięki zmianie parametrów technicznych.
- W związku z wykorzystaniem na MUX-6 trybów modulacji (8MHz, 32Ke, GI 1/128, PP7, 256QAM, CR 2/3; 8MHz, 32Ke, GI 19/256, PP4, 256QAM, CR ¾; 8MHz, 32Ke, GI 1/8, PP2, 256QAM, CR 4/5) zgodnych z europejską normą ETSI EN 302 755 V 1.4.1 2015, multipleks ten pozwala na uzyskanie przepływności 40,18 Mbps, przeznaczonej na warstwę transportową strumieni video. Dzięki temu możliwa jest emisja 9 kanałów z zachowaniem średniej przepływności na zbliżonym poziomie do układu 8-kanałowego przy 36 Mbps przepływności – informuje Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP.
Telewizja Polska jeszcze nie złożyła wniosku o zmianę decyzji rezerwacyjnej, ale ma to uczynić w najbliższym czasie. - TVP jest w trakcie uzyskiwania odpowiednich zgód wewnętrznych potrzebnych do złożenia wniosku o zmianę decyzji rezerwacyjnej – wyjaśnia nadawca publiczny.
Zmiana parametrów pozwalająca na zwiększenie pojemności multipleksu, może negatywnie wpływać na jego zasięg techniczny. Ten został jednak z początku lutego zwiększony z 90 proc. do 96 proc. populacji. Emisja jest teraz prowadzona z 63 stacji nadawczych. Nowe stacje nadawcze, które uzupełnią sieć nadawczą MUX-6 w stosunku do sieci multipleksu testowego to: Płock/Radziwie, Wałbrzych/Chełmiec, Dobromierz, Różan k. Makowa Mazowieckiego, Gniezno/Dębowiec, Świerczów k. Namysłowa, Skierniewice/Bartniki, Tarnobrzeg/Machów, Włodawa, Łomża, Kamieńsk/Zwałowisko k. Radomska, Chruszczewka k. Sokołowa Podlaskiego i Sieciechów k. Kutna.
Telewizja Polska uniknęłaby problemu z miejscami na multipleksach, gdyby MUX-3 ITVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Info HD, TVP Sport HD i TVP Historia) zmienił standard na DVB-T2/HEVC, podobnie jak większość pozostałych multipleksów. W marcu minister spraw wewnętrznych i administracji zwrócił się jednak do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o przełożenie zmiany standardu w związku z wojną na Ukrainie.
Szef UKE pozwolił na emisję głównych stacji TVP w mniej wydajnym standardzie maksymalnie do końca 2023 roku. Jeśli MUX-3 przejdzie na DVB-T2/HEVC, to TVP zyska dwa dodatkowe sloty w multipleksie. Jeden prawdopodobnie przypadnie TVP ABC, który we wrześniu opuści MUX-1.
Dołącz do dyskusji: Dzięki nowym parametrom TVP może nadawać więcej kanałów naziemnych
Co do zmian parametrów MUXu. Robi się to kosztem korekcji błędów i innych parametrów, które zwiększają poprzeczkę jeśli chodzi o zapewnienie poprawnego odbioru (jakość sygnału). Jest to kontrowersyjne biorąc pod uwagę i tak słabsze moce nadajników MUX6 w stosunku do MUX1-3 w wielu miejscach w kraju (czasami to tylko połowa mocy).