KRRiT odpowiada na zarzuty Kurskiego ws. „kradzieży streamów TVP”. "Nieznajomość rozległej tematyki medialnej"
Jacek Kurski, członek zarządu, któremu powierzono obowiązki prezesa ocenił, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji "godzi się na kradzież streamów TVP" przez usługę WP Pilot. - Być może skrzywienie optyki wynika z nieznajomości rozległej tematyki medialnej obejmującej całość zjawiska, a nie tylko jeden z jej wielu aspektów - odpowiedział na zarzuty Witold Kołodziejski, przewodniczący KRRiT.
- Oni się nawet ogłaszają: Oglądaj mecz Ligii Mistrzów TVP1 u nas”. A nasz content zwiększa klikalność tego portalu, który walczy z dobrą zmianą. I od lat nic nie możemy zrobić. To chore. Jesteśmy okradani z oglądalności, w następstwie tego też z pieniędzy przez złodzieja wymachującego kwitem ze stemplem dobrej zmiany - komentował Jacek Kurski.
Zarzucił także KRRiT bierność w zakresie działań dotyczących badań telemetrycznych oraz „zamrożenie MUX-ów” przez co TVP nie może nadawać w HD na przykład TVP ABC czy TVP3. Dodał, że to „chora” sytuacja na którą zgadza się regulator.
KRRiT: przegrane postępowania sądowe, wspieramy nowe technologie
We wtorek Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przekazała portalowi Wirtualnemedia.pl swoje oświadczenie. Przewodniczący Witold Kołodziejski tłumaczy w nim, że „konieczność udostępnienia sygnału TVP na platformy wirtualne nie jest wynikiem >>bierności<< KRRiT, ale obowiązującego prawa”.
- TVP wraz z TVN i Polsatem przegrały wszystkie prowadzone w tej sprawie postępowania sądowe. Wspieranie rozwoju nowych technologii jest jednym ze strategicznych celów KRRiT zmierzającym do pluralizacji rynku medialnego i dotarcie do jak najszerszego grona widzów, którzy coraz rzadziej korzystają z tradycyjnych mediów. Opór daje się odczuć ze strony największych nadawców. W szczególnej sytuacji jest nadawca publiczny, którego misyjnym wyzwaniem powinna być jak najszersza dystrybucja swoich programów na różnorodnych platformach - czytamy w piśmie szefa KRRiT.
"Prace nad badaniami telemetrycznymi nabierają impetu"
Odniósł się również do zarzutu „bierności” w zakresie działań dotyczących telemetrii. KRRiT prowadzi prace w tym zakresie od kwietnia 2018 roku, ich celem jest wprowadzenie nowego standardu jednoźródłowego pomiaru radia, telewizji i internetu. Regulator chce ten projekt zrealizować w porozumieniu z rynkiem. - Prace nad wprowadzeniem standardu nowych badań telemetrycznych nabierają impetu. Najważniejsze, że są realizowane w formule dialogu z rynkiem, w którym TVP aktywnie uczestniczy. W ramach projektu, do końca roku będziemy agregować dane z 5 mln dekoderów, przeprowadzimy badania założycielskie na 15 tys. próbie respondentów, testujemy nowe technologie i rozwijamy panel jednoźródłowy. Ukoronowaniem procesu ma być zapowiadana przez nadawców budowa panelu wielkoskalowego. To bardzo duży projekt, który zrewolucjonizuje polskie badania przez co wpłynie na znaczącą pluralizację mediów i życia społecznego - ocenił Witold Kołodziejski.
Szef Krajowej Rady skomentował także zarzuty dotyczące blokowania dostępu do MUX-ów telewizji naziemnej. - Należy zauważyć, że „zamrożenie MUX-ów” nie wynika z działań konkurencji, ani regulatora, lecz z międzynarodowych zobowiązań Polski do uwolnienia pasma częstotliwości na potrzeby sieci 5G. W związku z tym odpowiednie zasoby będą dostępne na potrzeby telewizji naziemnej dopiero w 2022 roku. Warto przypomnieć, że to właśnie KRRiT wprowadza zmianę standardu nadawania NTC z SD na HD. Wynikiem tych zmian jest radykalna poprawa jakości programów naziemnych. Przypominam także, w że ostatnim czasie, wspólnie z UKE, Krajowa Rada umożliwiła TVP testowe emisje programów wysokiej rozdzielczości i ultra wysokiej rozdzielczości 4K, w kilkudziesięciu lokalizacjach pokrywających znaczny obszar kraju – komentuje przewodniczący w swoim oświadczeniu.
"Doradzałbym władzom TVP większą troskę o oddziały terenowe"
Na końcu odnosi się także do uwagi dotyczącej braku dostępu TVP3 do platform satelitarnych. – Trzeba stwierdzić, że jest on dostępny od lat na obu platformach. Poszczególne programy regionalne są na mocy ustawy wyłączone z zasady must carry/must offer , w związku z czym KRRiT wystąpiła do rządu o nowelizację ustawy o RTV. Z mojej strony doradzałbym władzom TVP większą troskę o oddziały terenowe, które obecnie tworzą średnio 2,5 godz. programu na dobę – stwierdza Kołodziejski.
Według niego „KRRiT działa zawsze w granicach prawa, a w sytuacji, gdy stwierdza, że prawo jest niedostosowane, występuje o jego zmianę”. - W ubiegłym roku skierowaliśmy do Ministerstwa Kultury pakiet kilkudziesięciu propozycji poważnych zmian, w tym dotyczących dekoncentracji, który ma być procedowany w najbliższych miesiącach. Wobec powyższego, zarzuty przedstawione w wywiadzie są bezzasadne. Być może skrzywienie optyki wynika z nieznajomości rozległej tematyki medialnej obejmującej całość zjawiska, a nie tylko jeden z jej wielu aspektów – podsumowuje przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Jacek Kurski nie pierwszy raz krytykuje Wirtualną Polskę i jej usługę WP Pilot. Spór pomiędzy TVP a Wirtualną Polską sięga już maja 2018 roku, kiedy zasada must carry, must offer była różnie interpretowana przez obie strony. Mimo trwającego postępowania sądowego, WP nadawała wtedy sygnał TVP z wyłączeniem transmisji z Mundialu oraz programów meczowych na WP Pilot.
Czytaj więcej: Wygraj 10 tys. dolarów
TVP1 i TVN na czele w I półroczu
Nowym liderem oglądalności w pierwszym półroczu br. została TVP1, która wyprzedziła Polsat, w grupie 16-49 na pierwsze miejsce awansował TVN. Duże wzrosty odnotowały stacje newsowe TVP Info, TVN24 i Polsat News. Największą widownię zgromadziły dziennik „Teleexpress”, finał TCS i serial „M jak miłość”.
Dołącz do dyskusji: KRRiT odpowiada na zarzuty Kurskiego ws. „kradzieży streamów TVP”. "Nieznajomość rozległej tematyki medialnej"