Huawei nie wejdzie na giełdę. „Nie potrzebujemy kapitału zewnętrznego”
Jiang Xisheng, główny sekretarz rady dyrektorów Huawei, podczas spotkania z dziennikarzami opisał strukturę własności chińskiej firmy oraz przedstawił różne aspekty związane ze sposobem zarządzania koncernem.
"Huawei jest w całości własnością jego pracowników." – oświadczył Jiang Xisheng. Na koniec 2018 r. akcje koncernu posiadało łącznie 96 768 pracowników. Są oni uprawnieni do dywidend i zysków oraz mają prawa akcjonariuszy. Obejmuje to wybór członków komisji reprezentantów. Reprezentanci wybierają następnie członków organów zarządzających Huawei, w tym radę dyrektorów i radę nadzorczą.
Aby zostać przedstawicielem, należy spełnić określone kryteria kwalifikacji. Po pierwsze, taka osoba musi być pracownikiem Huawei i równocześnie akcjonariuszem. Po drugie, musi pracować w firmie od co najmniej 8 lat i wykazywać się przez ten czas jak najlepszymi osiągnięciami. Po trzecie, nie może w żaden sposób naruszać zasad etycznych.
Dlaczego Huawei nie wejdzie na giełdę?
"Po pierwsze, w ciągu ostatnich kilku dekad wyniki biznesowe Huawei były niezwykle dobre. W ciągu ostatnich kilkunastu lat wypracowaliśmy dobre zyski i przepływy pieniężne, więc nie potrzebujemy żadnego kapitału zewnętrznego. Po drugie, zewnętrzni akcjonariusze zazwyczaj szukają krótkoterminowych interesów, co znacznie ogranicza zdolność firmy do inwestowania w długoterminowe badania i rozwój. Zwracają oni również zbyt dużą uwagę na ceny akcji i niepokoją się, gdy ceny akcji spadną. Wiele zachodnich firm nie dokonuje wystarczających inwestycji długoterminowych z powodu zbyt dużej presji na osiąganie krótkoterminowych zysków. To ostatecznie prowadzi do spadku ich konkurencyjności w dłuższej perspektywie czasu. Huawei nie jest spółką publiczną, ale przyjmujemy formę, którą nazywamy akcjonariatem pracowniczym. Spółki publiczne zwykle przyjmują tradycyjną formę akcjonariatu, w której zawsze kładzie się nacisk na generowanie zysków." - tłumaczy Jiang.
Jak wygląda podział zysków?
Podział zysków w Huawei jest zatwierdzany przez komisję reprezentantów, która zwołuje swoje spotkanie ok. 30 marca każdego roku. Rada dyrektorów i jej zgromadzenie wykonawcze przedstawiają propozycję dotyczącą podziału zysków w oparciu o kwotę pieniędzy, która będzie potrzebna na rozwój firmy w następnym roku, a także potrzebę wypłaty dywidendy dla pracowników. Wniosek zanim wejdzie w życie zostaje ostatecznie zatwierdzony przez komisję reprezentantów.
W 2018 r. Huawei wypłacił dywidendy w wysokości 1,05 juana na akcję.
Niewykorzystane prawo weta
Podejmowane w Huawei decyzje może zawetować założyciel firmy Ren Zhengfei, ale jak dotąd nigdy nie skorzystał on z tej możliwości. Prawo weta, zainspirowane przez monarchię konstytucyjną Wielkiej Brytanii, służy jako rodzaj środka odstraszającego, który ma zachęcić decydentów do przeprowadzenia gruntownych dyskusji przed podjęciem jakichkolwiek decyzji.
- W przypadku różnic zdań Ren Zhengfei rozwiązuje te problemy głównie poprzez skuteczną komunikację - powiedział Jiang.
Prawo weta Ren Zhengfeia jest częścią systemu ładu korporacyjnego Huawei. W ciągu ostatnich trzech lat w firmie opracowano dokument dotyczący nadzoru, zwany Kartą Nadzoru Korporacyjnego, który został oparty na 30-letnim doświadczeniu Huawei w odniesieniu do pomysłów i doświadczeń niektórych firm rodzinnych, firm o długiej tradycji, a także systemów politycznych Europy i Stanów Zjednoczonych.
Wpływ reprezentantów na strategię Huawei
Większość strategii korporacyjnych Huawei jest omawiana i ustalana przez radę dyrektorów. Niektóre długoterminowe działania i najważniejsze kwestie są przedkładane komisji reprezentantów w celu omówienia i podjęcia decyzji. Realizację poszczególnych strategii omawia rada dyrektorów.
Komisja reprezentantów skupia się głównie na podejmowaniu decyzji związanych z podziałem zysków, podwyższeniem kapitału, emisją nowych akcji i wyborem członków rady dyrektorów. Ponadto ma uprawnienia nadzorcze. Na dorocznym posiedzeniu komisji rotacyjny i pełniący obowiązki przewodniczący (rotating and acting chairman), przewodniczący rady nadzorczej i dyrektor finansowy składają przedstawicielom komisji reprezentantów w imieniu spółki i ich zespołu sprawozdania, a następnie ich praca jest omawiana i oceniana przez komisję.
Ile akcji mają pracownicy Huawei?
Huawei co roku podwyższa swój kapitał zakładowy o ok. 10% lub więcej w szczególnych okolicznościach. Emisja nowych akcji musi zostać zatwierdzona przez komisję reprezentantów. Na koniec ub.r. akcje firmy posiadało 96 768 pracowników (z ok. 190 000), a w tym roku liczba ta ma wzrosnąć do ok. 106 000. Na koniec ub.r. firma posiadała w sumie 22,24 mld akcji. Przewiduje się, że po emisji nowych akcji łączna ich liczba osiągnie ok. 29 mld.
Aby otrzymywać akcje, pracownicy muszą spełniać określone kryteria. Po pierwsze, muszą pracować w Huawei przez co najmniej rok. Po drugie, muszą wykazać się wyjątkowym zaangażowaniem w pracy lub wnieść wyraźny wkład w rozwój firmy. Większość pracowników nie otrzymuje akcji, dopóki nie przepracuje w Huawei ok. 3 lat. Z powodów kontroli dewizowej tylko chińscy pracownicy są uprawnieni do otrzymywania akcji. Także po przejściu na emeryturę mogą zachować swoje udziały, jeśli tylko przepracują w Huawei pewną liczbę lat i spełnią inne określone warunki. Dla obcokrajowców Huawei ma alternatywny system motywacyjny.
Dołącz do dyskusji: Huawei nie wejdzie na giełdę. „Nie potrzebujemy kapitału zewnętrznego”