SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jeden sukces i pasmo porażek, czyli historia polskich występów na Eurowizji

W tym roku na Konkursie Piosenki Eurowizji Polskę reprezentuje Blanka z utworem "Solo". Jeśli znajdzie się w pierwszej dziesiątce, będzie to jedno z najlepszych dokonań Polaków na Eurowizji. Bo do tej pory tylko raz mieliśmy się czym chwalić.

Od lewej: Michał Szpak, Michał Wiśniewski (Ich Troje), Edyta GórniakOd lewej: Michał Szpak, Michał Wiśniewski (Ich Troje), Edyta Górniak

Polska uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1994 r. I to właśnie 28 lat temu odnieśliśmy największy sukces. Edyta Górniak z piosenką "To nie ja" zajęła drugie miejsce. Zdobyła wówczas 166 punktów, w tym pięciokrotnie otrzymała maksymalną notę - 12 punktów. Edyta miała wówczas 21 lat. W 1990 r. wystąpiła na koncercie "Debiuty" na festiwalu w Opolu. A popularność przyniosła jej rola w musicalu "Metro".

Po sukcesie na Eurowizji zajęła się solową karierą muzyczną. W 1995 r. ukazała się jej debiutancka płyta "Dotyk", na której znalazła się m.in. piosenka z Eurowizji. To był wielki sukces. Po dwóch latach album uzyskał status czterokrotnej płyty platynowej. I na tym w zasadzie skończyły się sukcesy polskiej reprezentacji w konkursie Eurowizji.

W kolejnych latach wysyłaliśmy artystów, którzy byli popularni w kraju, ale nie podbili serc międzynarodowej publiczności. W 1995 r. Justyna Steczkowska zajęła dopiero 18. miejsce i zdobyła zaledwie 15 punktów. Niewiele lepiej było rok później. Kasia Kowalska z piosenką "Chcę znać swój grzech..." wyjeżdżała z Oslo z 31 punktami, co dało jej 15. miejsce. W 1997 r. Anna Maria Jopek z piosenką "Ale jestem", która w Polsce była bardzo chętnie grana przez stacje radiowe i zajmowała wysokie miejsca na listach przebojów, także nie zachwyciła europejskiej publiczności, zajmując 11. miejsce z 54 punktami.

Rok później zespół Sixteen też nie zachwycił i wracaliśmy z zaledwie 19 punktami (z czego aż 10 dała nam Rumunia), co dało Polsce 17. miejsce. Renata Dąbkowska, wokalistka Sixteen, przyznała po występie, że występ na Eurowizji był "klęską". W 1999 r. Polska po raz pierwszy wysłała na Eurowizję wokalistę. Tuż po sukcesie piosenki "Dumka na dwa serca" do Jerozolimy na konkurs wyjechał Mietek Szcześniak. Też słaby wynik. 18. miejsce i 17 punktów.

Sukces Ich Troje i długo, długo nic

W kolejnych latach dwukrotnie - zgodnie z ówczesnym regulaminem - Polska nie mogła wystawić swojego kandydata w konkursie ze względu na słaby wynik w poprzedniej edycji. Tak stało się w 2000 i 2002 r. Bo jednym z najsłabszych wyników na Eurowizji był występ Andrzeja Piasecznego w 2001 r., gdy zajął 20. miejsce (tylko 11 punktów) na 23 startujące w konkursie państwa.

W 2003 r. zespół Ich Troje zajął drugie najlepsze miejsce w historii polskich występów na Eurowizji. Zdobyliśmy 90 punktów, co dało nam siódme miejsce. Piosenka "Keine Grenzen – Żadnych granic" była wykonywana w trzech językach: polskim, niemieckim i rosyjskim. Była to pierwsza polska propozycja na Eurowizję wybrana w ramach krajowych eliminacji.

W 2004 r. znów bardzo popularna wówczas w Polsce grupa Blue Cafe z hitem "Love Song" nie znalazła uznania wśród widzów Eurowizji. Wyjeżdżaliśmy ze Stambułu z 27 punktami, co dało Polsce 17. miejsce. Tatianę Okupnik, wokalistkę Blue Cafe, skrytykowano za strój, w którym wystąpiła na Eurowizji, przez co uzyskała tytuł drugiej najgorzej ubranej uczestniczki tamtejszego konkursu.

W kolejnych latach tylko sześciokrotnie udało się Polakom wejść do finału. Największe szanse na zwycięstwo wiązaliśmy z występem Michała Szpaka. Jego charakterystyczna kreacja budziła zainteresowanie europejskich widzów. Wokalista w 2016 r. zebrał 229 punktów, co przełożyło się na 8. miejsce.

Reprezentacja Polski do tej pory wzięła udział w 23. edycjach Konkursu Piosenki Eurowizji. Ale w finałach wystąpiliśmy tylko 16 razy. Kolejne dziewięć zakończyliśmy na etapie półfinałów. Tak jak w zeszłym roku, gdy Rafał Brzozowski wykonał w Rotterdamie "Ride". Zajął 14. miejsce. Już wcześniej dziennikarze muzyczni narzekali, że piosenka jest nijaka, a wokalista nie ma szans, by zawojować eurowizyjną publiczność. "Rafał posłuży za mięso armatnie". "On nie jest facetem na taką imprezę". "Kiepska piosenka i nietrafiony wybór" - mówili nam przed rokiem dziennikarze muzyczni. Występ Brzozowskiego spodobał się za to prezesowi TVP. - Rafał, to był jeden z najlepszych występów Eurowizji 2021. Z serca Ci dziękuję - stwierdził Jacek Kurski.

Polskę na Eurowizji reprezentuje Blanka z "Solo"

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się po raz 67. na scenie w Liverpoolu. Na wybór miejsca wpłynął fakt,  że konkurs w roku 2022 wygrała Ukraina, a ze względu na trwającą w kraju wojnę nie może zorganizować koncertu u siebie.

Zgodnie z zasadami konkurs finałowy poprzedzają dwa półfinały. Pierwszy odbył się we wtorek, drugi w czwartek.

Do finału w trakcie drugiego koncertu zakwalifikowała się reprezentantka Polski Blanka, która zaśpiewała „Solo”.

Jej awans nie jest zaskoczeniem, bo taki scenariusz obstawiali też dziennikarze muzyczni pytani przez Wirtualnemedia.pl.

- Wydaje mi się, że są duże szanse na wyjście z półfinału. Bez względu na sympatię do piosenki, można ją łatwo zanucić i powtórzyć. To pewnie jest też częściowo przyczyna dużej popularności, jaką cieszy się ta propozycja w mediach społecznościowych oraz wśród mało wymagających słuchaczy – mówił nam w środę Szymon Stellmaszyk, dziennikarz „Let's Talk about ESC”, przebywający na Eurowizji.

"Solo" było wcześniej hitem radiowym, zaśpiewany został przez wokalistkę także podczas „Sylwestra marzeń” pokazywanego w TVP2. Kompozytorami  polskiej piosenki na Eurowizję są Maciej Puchalski, Mikołaj Trybulec (współautor tegorocznej eurowizyjnej propozycji Szwajcarii), Bartłomiej Rzeczycki, Marcin Górecki, Blanka Stajkow, zaś autorami tekstu - Blanka Stajkow, Maria Droberg i Julia Sundberg.

Wszystkie koncerty Konkurs Piosenki Eurowizji transmitowane będą w najbliższą sobotę 13 maja w TVP1 i TVP Polonia, a także na stronie vod.tvp.pl. od godz. 21.00. Komentować je będą Marek Sierocki i Aleksander Sikora. Koncerty będzie można śledzić też na YouTube.

Koncert finałowy Eurowizja 2023 - lista piosenek

Francja: La Zarra – Évidemment

Hiszpania: Blanca Paloma – Eaea

Niemcy: Lord of the Lost – Blood and glitter

Ukraina: Tvorchi – Heart of steel

Wielka Brytania : Mae Muller – I wrote a song

Włochy: Marco Mengoni – Due vite

Chorwacja: Let 3 – Mama ŠČ!

Mołdawia: Pasha Parfeny – Soarele și luna

Szwajcaria: Remo Forrer –Watergun

Czechy: Vesna – My sister’s crown

Izrael: Noa Kirel – Unicorn

Portugalia: Mimicat – Ai coração

Szwecja: Loreen – Tattoo

Norwegia: Alessandra – Queen of kings

Serbia: Luke Black – Samo mi se spava

Finlandia: Käärijä – Cha cha cha

Polska: Blanka - Solo

Albania: Albina i Familja Kelmendi – Duje

Cypr: Andrew Lambrou – Break a broken heart

Estonia: Alika – Bridges Belgia: Gustaph – Because of you

Austria: Teya i Salena – Who the hell is Edgar

Litwa: Monika Linkytė – Stay

Armenia: Brunette – Future lover

Australia: Voyager – Promise

Słowenia: Joker Out – Carpe diem

Dołącz do dyskusji: Jeden sukces i pasmo porażek, czyli historia polskich występów na Eurowizji

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
MCMLXXXV
68 procent ludzi w naszym kraju (ponad 25 milionów) to banda muzycznych mugoli, dla których jedyna znana muzyka zaczyna się kończy na radiu. Czy oni nie wiedzą co przepowiedziało MTV na samym początku istnienia, emitując kultowy teledysk projektu Trevora Horna, który nosił nazwę Buggles (Video Killed the Radio Star). Ja jestem osobą należącą do ASD i dlatego myślę obrazami. Ja nie wyobrażam sobie promocji muzyki bez emitowania muzycznych wideoklipów w telewizji. Bez teledysków nie można promować żadnych piosenek w mediach. Nie miał racji ten cały Zbigniew Hołdys, który prawie 20 lat temu powiedział, że jest z tego pokolenia dla którego muzyka stanowi wyłącznie sferę słuchu i wyobraźni. A teledyski pozbawiły go wyobraźni, którą zastąpił mu obrazy i dlatego uważa je za zabójców muzyki.
odpowiedź
User
m.
Miło się wraca do tej piosenki Anny Marii Jopek. Zupełnie inna Eurowizja, inny kosmos.
odpowiedź
User
Ol
Jacek Kurski wstawiający brzozowskiego na Eurowizje. Klasa w klasie
odpowiedź