Hakerzy z Anonymous zaatakowali rosyjski Kościół i producenta broni
Kolektyw hakerski Anonymous poinformował, że przejął duże pakiety danych Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego i rosyjskiej fabryki sprzętu wojskowego.
Na informującym o działaniach Anonymous profilu twitterowym @YourAnonTV, obserwowanym przez ok. 390 tys. internautów, podano, że kolektyw przejął 15 GB danych Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, m.in. 57 tys. maili jego pionu charytatywnego.
#OpRussia: Hackers leaked 15GB of data stolen from the Russian Orthodox Church's charitable wing & released roughly 57,500 emails via #DDoSecrets.#DDoSecrets noted that due to the nature of the data, at this time it is only being offered to journalists & researchers. #Anonymous pic.twitter.com/1JT3aZ6OLm
— Anonymous TV 🇺🇦 (@YourAnonTV) April 1, 2022
Cyryl chwalił atak Rosji na Ukrainę i krytykował sankcje
Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl, stojący na czele Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, w kilku wystąpieniach publicznych, m.in. podczas kazań, pochwalił rosyjską agresję militarną na Ukrainę. Już dzień przed wybuchem wojny określił działania rosyjskiej armii „jedynym słusznym i prawidłowym wyborem”.
- Ten konflikt nie rozpoczął się dzisiaj. Jestem głęboko przekonany, że jego inicjatorami nie są narody Rosji i Ukrainy, które wywodzą się z jednej chrzcielnicy kijowskiej, łączy je wspólna wiara, wspólni święci i modlitwy oraz wspólne losy historyczne. Geneza konfrontacji leży w relacjach między Zachodem a Rosją - stwierdził Cyryl w połowie marca, odpowiadając na apel Światowej Rady Kościołów o działania w celu zatrzymania działań wojennych.
Skrytykował też nałożone na Rosję sankcje gospodarcze, oceniając, że „będą szkodliwe dla wszystkich”, a według decydujących o nich przywódców zachodnich „mają przynieść cierpienie nie tylko rosyjskim przywódcom politycznym i wojskowym, ale przede wszystkim narodowi rosyjskiemu”. - Rusofobia rozprzestrzenia się w świecie zachodnim w niespotykanym dotąd tempie - podkreślił.
Takie stanowisko skrytykowali przedstawiciele wielu innych wspólnot wyznaniowych. Watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin wyraził w środę opinię, że niedawne słowa patriarchy moskiewskiego i całej Rusi o wojnie na Ukrainie mogą prowadzić do eskalacji.
Przewodniczący Komisji Konferencji Biskupów UE (COMECE) kardynał Jean-Claude Hollerich wezwał Cyryla, by skierował pilny apel do władz Rosji o zatrzymanie inwazji na Ukrainę. Dostojnik z Luksemburga przypomniał słowa papieża Franciszka o "rzekach krwi i łez" na Ukrainie.
W liście, cytowanym przez katolicką włoską agencję SIR, kardynał Hollerich zwrócił się do Cyryla "w duchu braterstwa", prosząc go o to, aby wpłynął na władze rosyjskie, aby "natychmiast zatrzymały działania wojenne przeciwko narodowi ukraińskiemu i pokazały dobrą wolę, by poszukiwać dyplomatycznego rozwiązania konfliktu, opartego na dialogu, zdrowym rozsądku i poszanowaniu prawa międzynarodowego".
Ponadto przewodniczący Komisji Konferencji Biskupów Unii Europejskiej napisał o konieczności zapewnienia bezpiecznych korytarzy humanitarnych i nieograniczonego dostępu do pomocy.
Z kolei przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki 2 marca w liście do poprosił Cyryla, aby ten "zaapelował do Władimira Putina, by zaprzestał bezsensownej walki z narodem ukraińskim, w której giną niewinni ludzie, a cierpienie dotyka nie tylko żołnierzy, ale i osoby cywilne – zwłaszcza kobiety i dzieci".
"Proszę Cię jak najpokorniej, byś zaapelował o wycofanie wojsk rosyjskich z suwerennego państwa, którym jest Ukraina" – napisał przewodniczący KEP. Zaznaczył, że "żaden powód, żadna racja nigdy nie usprawiedliwia decyzji o rozpoczęciu inwazji wojskowej na niepodległy kraj, bombardowania osiedli mieszkalnych, szkół, czy przedszkoli".
Abp Gądecki podkreślił, że "wojna jest zawsze klęską ludzkości". "Czyż wolno niszczyć kolebkę chrześcijaństwa na słowiańskiej ziemi, miejsce chrztu Rusi?" – zapytał przewodniczący KEP.
Hierarcha poprosił również Cyryla, aby zaapelował do rosyjskich żołnierzy, "by nie uczestniczyli w tej niesprawiedliwej wojnie, aby odmawiali wykonywania rozkazów, których skutkiem – jak już to widzimy ? są liczne zbrodnie wojenne". "Odmowa wykonania rozkazu w takiej sytuacji jest obowiązkiem moralnym"– zaznaczył.
Anonymous zaatakowali kolejną rosyjską firmę
Na profilu @YourAnonTV poinformowano również, że Anonymous w efekcie cyberataku przejęli 25 GB danych rosyjskiej firmy z Lipiecka, produkującej wyposażenie m.in. do czołgów i systemów obronnych S-300.
Zaznaczono, że są to m.in. archiwalne maile i poufne dokumenty. We wpisach podano linki do przechwyconych danych.
#Anonymous leaks information from Lipetsk Mechanical Plant. Russian tank and anti-aircraft manufacturer.
— Anonymous (@LatestAnonPress) April 1, 2022
Leak: https://t.co/VY5jfGuolt pic.twitter.com/JyB0bCUCBC
Hakerzy atakują cybernetycznie Rosję
Kilka dni po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji militarnej na Ukrainę czołowe grupy hakerskie ogłosiły wojnę cybernetyczną z Rosją. W połowie marca kolektyw Anonymous podał, że przejął streaming kilkuset kamer bezpieczeństwa z różnych miejsc w Rosji. Zaczął tam udostępniać transmisje wraz z przekazem o zbrodniach wojennych Rosjan w Ukrainie. 18 marca grupa przerwała na krótko transmisję z wystąpienia Władimira Putina podczas propagandowego koncertu w Moskwy.
Doszło też do ataku hakerskiego na VKontakte - najpopularniejszy serwis społecznościowy w Rosji. Jego użytkownicy dostali od administracji komunikat z rzetelnymi informacjami o wojnie w Ukrainie.
Ponadto hakerzy z Anonymous włamali się do drukarek tysięcy rosyjskich użytkowników i za ich pośrednictwem przesłali im komunikat o kłamstwach putinowskiej propagandy wraz z instrukcjami, jak się przed nią bronić poprzez instalację specjalnego oprogramowania.
Kolektywy hakerskie zapowiedziały też cyberataki na globalne koncerny, które nie zdecydowały się zawiesić ani zakończyć działalności w Rosji. Parę dni temu Anonymous ujawnili 10 GB danych szwajcarskiego koncernu Nestle oraz doprowadzili do niedostępności rosyjskich wersji serwisów internetowych Auchan, Leroy Merlin i Decathlon.
Natomiast kolektyw hakerski NB65 wykradł od państwowej firmy rosyjskiej Mosexpertiza 450 GB danych oraz zainfekował jej systemy komputerowe złośliwym oprogramowaniem.
Dołącz do dyskusji: Hakerzy z Anonymous zaatakowali rosyjski Kościół i producenta broni