Fiskus może sprawdzić korektę zrobioną po kontroli
Korekta deklaracji uwzględniająca wytyczne z protokołu kontroli nie jest wiążąca dla urzędu skarbowego w dalszych etapach postępowania podatkowego.
Skorygowaną przez podatnika deklarację podatkową na podstawie przeprowadzonej u niego kontroli fiskus będzie miał prawo podważyć. Taka pokontrolna korekta może pójść do poprawki, zwłaszcza jeśli po kontroli urząd skarbowy wszczyna w sprawie działalności przedsiębiorcy postępowanie podatkowe.
Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej organ podatkowy wszczyna postępowanie podatkowe w sprawie, która była przedmiotem kontroli podatkowej, nie później niż w terminie 6 miesięcy od zakończenia kontroli, w przypadku:
|
Protokół kontroli nie jest wiążący dla urzędu skarbowego, podobnie jak skorygowana przez skontrolowanego podatnika deklaracja podatkowa. Dzięki temu fiskus może podjąć działania zmierzające do prawidłowego ustalenia stanu faktycznego sprawy w sytuacji, gdyby wcześniejsze ustalenia pokontrolne okazały się jednak niezgodne z rzeczywistością.
NSA podtrzymuje niewiążący charakter korekty
Powyższe stanowisko potwierdza NSA w wyroku z 04.03.2014 r. o sygn. akt I FSK 452/12. Po zakończeniu kontroli, podatnik na podstawie otrzymanych wytycznych zawartych w protokole pokontrolnym skorygował deklaracje VAT-7 za poszczególne miesiące. Po zakończeniu kontroli wszczęte zostało jednak postępowanie podatkowe, co wywołało sprzeciw podatnika – jego zdaniem skorygowanie deklaracji pozbawiało fiskusa możliwości dalszej kontroli, gdyż korekta uwzględniała wcześniejsze ustalenia fiskusa. NSA utrzymał stanowisko urzędu skarbowego i pokreślił, że protokół kontroli nie jest wiążący.
Katarzyna Miazek, Tax Care
Adam Bujalski, księgowy Tax Care
Dołącz do dyskusji: