Emitel przeprasza za awarię MUX-1 i MUX-2 naziemnej telewizji cyfrowej
W sobotę wieczorem widzowie naziemni, którzy oglądali TVN i TTV narzekali na problemy z dźwiękiem. Dotknęły one m.in. program „Mam talent!”. Stacja poinformowała w mediach społecznościowych, że to awaria po stronie Emitela, operatora multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej. W rozmowie z Wirtualnemedia.pl prezes firmy Andrzej Kozłowski przeprasza za zaistniałą sytuację.
W sobotni wieczór widzowie TVN skarżyli się w komentarzach internetowych na brak dźwięku. Usterka dotyczyła odbiorców naziemnych. Widzowie korzystający z sygnału satelitarnego i większości sieci kablowych pisali, że u nich problem nie występuje. - Od godz. 20:26 z powodu awarii nadawcy telewizji naziemnej Emitel, występują problemy techniczne z dźwiękiem na TVN i TTV. Za utrudnienia przepraszamy - poinformował TVN na profilu facebookowym.
Zobacz także: Znane forum telewizyjne do likwidacji? Jest komentarz Emitela
Później na portalu X (dawniej Twitter) pojawiło się stanowisko Emitela. - Pragniemy poinformować, że dzisiaj w godzinach wieczornych mogli Państwo napotkać trudności w odbiorze niektórych kanałów telewizji naziemnej. Przyczyna wynikała z wewnętrznych problemów technicznych. Nasi specjaliści pracowali intensywnie i przywrócili poprawną emisję programów. Za wszelkie niedogodności serdecznie przepraszamy - poinformował operator.
Emitel o przyczynach awarii
Poprosiliśmy firmę Emitel o wyjaśnienie przyczyn awarii.
- Informuję, że w sobotę w godzinach wieczornych w wyniku problemów technicznych z urządzeniami nadawczymi na MUX-1 oraz MUX-2 wystąpiły problemy ze ścieżkami dźwiękowymi niektórych kanałów telewizyjnych. W przypadku kanałów MUX-1 awaria dotyczyła obydwu ścieżek audio, podczas gdy na dotkniętych awarią kanałach MUX-2 widzowie mieli możliwość przełączenia odbiornika na drugą, cały czas dostępną ścieżkę dźwiękową. Specjaliści centrum nadzoru sieci Emitel niezwłocznie po wystąpieniu problemów przystąpili do ich rozwiązania. Problemy zostały wyeliminowane najszybciej jak to było możliwe. Obecnie trwają analizy we współpracy z naszymi dostawcami celem identyfikacji przyczyn wystąpienia problemów - mówi Wirtualnemedia.pl Agnieszka Sobucka, dyrektor Biura Marketingu i Komunikacji, rzecznik prasowy Emitela.
Firma przeprasza za problemy. - Chciałbym przeprosić widzów oraz naszych klientów za niedogodności związane z zakłóceniami w emisji niektórych programów w sobotni wieczór. Priorytetem Emitel jest utrzymanie najwyższej, jakości emisji i dostępności sygnału. Niestety z przyczyn technicznych widzowie telewizji naziemnej mogli doświadczyć problemów z odbiorem ulubionych programów, za co w imieniu Emitel jeszcze raz przepraszam - mówi Wirtualnemedia.pl Andrzej Kozłowski, prezes Emitela.
Kanały TVN w naziemnej telewizji cyfrowej
TVN Warner Bros. Discovery jest nadawcą czterech bezpłatnych kanałów w naziemnej telewizji cyfrowej. Na pozycji 4. telewizorów i dekoderów znajdziemy kanał TVN, który razem z TVN7 (pozycja 8.) wchodzi w skład ogólnopolskiego MUX-2. Pozycję 13. zajmuje z kolei TTV, który jest nadawany na MUX-1. Na MUX-8 znajdziemy jeszcze kanał Metro (38.). TVN, TVN7 i TTV są nadawane w wysokiej rozdzielczości (HD) od 2022 roku. Wówczas MUX-1 i MUX-2 zmieniły standard na DVB-T2/HEVC.
Niebawem do podobnej migracji może dojść w przypadku MUX-8. Emitel zabiega bowiem w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej o zmianę decyzji rezerwacyjnej, która pozwoli na zmianę standardu. Na razie Metro, Nowa TV, Zoom TV i Telewizja WP są nadawane w standardowej rozdzielczości (SD). Jeśli UKE zgodzi się na przejście ósmego multipleksu na DVB-T2/HEVC, to wszystkie kanały będą dostępne w jakości HD.
Pokazany w sobotę 2 marca br. o godz. 20 w TVN pierwszy odcinek 15. sezonu „Mam talent!” oglądało średnio 1,73 mln osób. To o 250 tys. osób więcej niż miało otwarcie poprzedniej edycji - wynika z danych Nielsena. Nowymi prowadzącymi programu są: Agnieszka Woźniak-Starak i Jan Pirowski, a jury zasiadają Marcin Prokop, Julia Wieniawa i Agnieszka Chylińska.
Dołącz do dyskusji: Emitel przeprasza za awarię MUX-1 i MUX-2 naziemnej telewizji cyfrowej