Chiny jako pierwsze na świecie zatwierdziły ustawę o regulacji sztucznej inteligencji
W Chinach, jako pierwszym kraju na świecie, pojawiły się zasady regulujące generatywną sztuczną inteligencję. Normy legislacyjne zostały opracowane przez Państwową Kancelarię Informacji Internetowej Chińskiej Republiki Ludowej (CAC). Wejdą one w życie 15 sierpnia.
Jak podaje CNN, nowe przepisy obejmą usługi ogólnodostępne. Nie będą miały zastosowania do technologii opracowywanych w instytutach badawczych lub przeznaczonych do użytku za granicą.
Ustawa określa wymagania dla graczy na rynku generatywnych modeli AI w zakresie przeprowadzania kontroli bezpieczeństwa, rejestrowania zmian w agencjach rządowych, jeśli nowość może wpłynąć na opinię publiczną. Wiele chińskich firm, w tym Alibaba, Baidu i JD.com, wprowadza teraz własne wersje chatbotów.
Chińskie władze „zachęcają do innowacyjnego wykorzystania generatywnej sztucznej inteligencji we wszystkich branżach i obszarach”, a także wspierają rozwój „bezpiecznego i niezawodnego” oprogramowania, chipów, narzędzi, mocy obliczeniowej. Nowa wersja zbioru zasad nie zawiera języka wskazującego na środki karne, które obejmowały grzywny w wysokości do 100 tys. juanów (14 tys. dolarów) za naruszenia.
Ich zgodność z prawem będzie monitorowana przez siedem departamentów krajowych, w tym CAC, Narodową Komisję ds. Rozwoju i Reform Chińskiej Republiki Ludowej oraz Ministerstwo Edukacji Chin.
O tym, że chińskie władze zamierzają uregulować pracę służb generatywnej sztucznej inteligencji (AI) poinformowano w kwietniu 2023 roku. W projekcie ustawy zaznaczono, że generatywna sztuczna inteligencja nie powinna tworzyć materiałów, które „mogą zakłócić porządek gospodarczy i społeczny kraju”. W ramach działalności sieci neuronowych należało zakazać nielegalnego pozyskiwania, ujawniania i wykorzystywania danych osobowych oraz tajemnic handlowych. Podkreślono również, że treści generowane przez sztuczną inteligencję nie powinny nawoływać do obalenia władzy państwowej.
Dołącz do dyskusji: Chiny jako pierwsze na świecie zatwierdziły ustawę o regulacji sztucznej inteligencji