Roman Abramowicz sprzedaje Chelsea Londyn, nowymi właścicielami inwestorzy z USA
Klub piłkarski Chelsea Londyn w komunikacie potwierdził, że uzgodniono warunki przejęcia klubu przez grupę kapitałową kierowaną przez Amerykanina Todda Boehly'ego. Właścicielem Chelsea po 19 latach przestanie być rosyjski oligarcha Roman Abramowicz.
Oświadczenie precyzuje, że inwestycja w wysokości 2,5 mld funtów zostanie przeznaczona na zakup udziałów Chelsea Londyn, a wpływy te zostaną zdeponowane na zamrożonym koncie bankowym w Wielkiej Brytanii z zamiarem przekazania 100 procent na cele charytatywne, co potwierdził Roman Abramowicz. Aby środki zostały przelane z zamrożonego brytyjskiego konta bankowego, wymagana będzie zgoda rządu Wielkiej Brytanii.
Ponadto nowi właściciele zainwestują 1,75 mld funtów w dalsze inwestycje na rzecz klubu. Obejmuje to inwestycje w Stamford Bridge, akademię, drużynę kobiet i stadion Kingsmeadow, gdzie piłkarki rozgrywają swoje mecze, oraz dalsze finansowanie Fundacji Chelsea.
Club Statement.
— Chelsea FC (@ChelseaFC) May 7, 2022
Oczekuje się, że sprzedaż zakończy się pod koniec maja, pod warunkiem uzyskania wszystkich niezbędnych zezwoleń regulacyjnych. Więcej szczegółów klub z Londynu poda w najbliższym czasie.
Todd Boehly to finansista, współwłaściciel koszykarskiego klubu Los Angeles Lakers i baseballowej drużyny Los Angeles Dodgers. Transakcję nadzoruje nowojorski bank Raine Group.
Roman Abramowicz właścicielem Chelsea Londyn przez 19 lat
Od 2003 roku, gdy Abramowicz kupił Chelsea za 140 mln funtów, zaczął się najlepszy okres w historii londyńskiego klubu, do czego w wydatnej mierze przyczyniły się duże transfery. Od tego czasu Chelsea pięć razy zdobyła mistrzostwo Anglii, pięć razy Puchar Anglii, trzy razy Puchar Ligi Angielskiej, dwa razy wygrała Ligę Mistrzów (2012, 2021), dwa razy Ligę Europy (2013, 2019). W 2021 roku drużyna zdobyła Superpuchar UEFA i wygrała Klubowe Mistrzostwa Świata.
W zamieszaniu po rosyjskiej inwazji na Ukrainę rosyjski miliarder, objęty brytyjskimi sankcjami, 2 marca wystawił londyński klub na sprzedaż, twierdząc, że nie będzie starał się o spłatę pożyczek zaciągniętych przez klub w ciągu 19 lat, gdy był właścicielem. Abramowicz zadeklarował, że cały dochód z operacji przekaże na konto ofiar wojny na Ukrainie.
Na początku marca brytyjski rząd wstrzymał planowaną sprzedaż Chelsea Londyn, a także m.in. piłkarzy tego zespołu po nałożeniu sankcji na Romana Abramowicza. Jak dodano, drużyna będzie mogła grać mecze na podstawie wydanej licencji.
Ta licencja umożliwiała Chelsea rozgrywanie meczów i opłacanie swoich pracowników natomiast ograniczono sprzedaż biletów, gadżetów, a nawet transfery piłkarzy. Posiadacze karnetów na mecze Chelsea oraz ci, którzy już kupili bilety, mogą uczestniczyć w meczach, a podmioty, które kupiły lub wyprodukowały produkty klubowe przed czwartkiem, nadal mogły je sprzedawać. Nadawcy mogli transmitować dowolne mecze z udziałem Chelsea na podstawie wcześniejszych ustaleń i płacić klubowi za licencje na transmisje związane z tymi spotkaniami
- Ograniczenia dotyczące zamrożenia aktywów dotyczą (...) wszystkich podmiotów będących własnością Romana Abramowicza lub przez niego kontrolowanych. Oznacza to, że Chelsea Football Club podlega teraz również zamrożeniu aktywów w ramach brytyjskich sankcji finansowych - napisano w oświadczeniu brytyjskiego rządu.
Potem restrykcje dotyczące sprzedaży klubu rozstały poluzowane.
Dołącz do dyskusji: Roman Abramowicz sprzedaje Chelsea Londyn, nowymi właścicielami inwestorzy z USA