Brainly zdobyło 30 mln dol. finansowania. Wśród inwestorów Naspers i Sebastian Kulczyk
30 mln dolarów to kwota jaką otrzymał polski startup Brainly w nowej rundzie finansowania. Większość tej kwoty pochodzi od koncernu Naspers, inni inwestorzy to Manta Ray i Runa Capital. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na nową wersję platformy oraz dalszą ekspansję startupu na globalnych rynkach.
Brainly to platforma do wspierania procesu nauki szkolnej, dzięki której uczniowie z całego świata mogą poszerzać swoją wiedzę oraz mają zapewniony dostęp do wzajemnej nauki online. Obecnie z platformy korzystają uczniowie, rodzice i nauczyciele w ponad 35 krajach m.in. w USA, Indiach, Rosji, Indonezji, czy Brazylii. Według danych z lutego br. w Polsce liczba użytkowników serwisu przekroczyła 7 mln, zaś globalnie z platformy korzysta miesięcznie 150 mln internautów.
Jesienią 2017 r. Brainly pozyskało w ramach inwestycji 14 mln dol., głównie z funduszu Kulczyk Investments. Teraz poinformowano, że polski startup otrzymał w kolejnej rundzie finansowanie na poziomie 30 mln dol. Łącznie fundusze pozyskane przez Brainly to już 68,5 mln dol.
Środki, które zostaną przeznaczone na rozwój nowej wersji platformy, pochodzą w większości od obecnego inwestora, koncernu Naspers. W rundzie uczestniczyli również inni partnerzy, którzy już wcześniej wsparli Brainly: Manta Ray - fundusz VC Sebastiana Kulczyka oraz Runa Capita.
Według zapowiedzi środki finansowe uzyskane w ramach obecnej rundy inwestycyjnej Brainly przeznaczy na rozwój user experience oraz dalsze ulepszanie treści na platformie. Od dłuższego czasu bardzo istotnym punktem strategii firmy jest inwestowanie w jakość pomocy dostarczanej uczniom i rodzicom na Brainly. Ponadto fundusze pomogą w dalszej ekspansji i powiększeniu grona użytkowników, przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, które są dla Brainly jednym z najbardziej kluczowych rynków.
- Każdy uczeń w pewnym momencie musi zmierzyć się z pewnymi trudnościami, kiedy napotyka coś, czego nie potrafi zrozumieć – zaznacza Michał Borkowski, CEO i współzałożyciel Brainly. - Ale nigdy wcześniej uczniowie nie mieli tak wielu możliwości aby uczyć się od siebie nawzajem. Na świecie jest ponad miliard uczniów, naszym celem jest dotarcie z Brainly do możliwie każdego z nich. Chcemy inspirować ich do wspólnego uczenia się, dając im niezbędne zasoby i narzędzia. Pozyskane finansowanie na pewno nam w tym pomoże – zapewnia Borkowski.
Krakowski startup powstał w 2009 roku.
Dołącz do dyskusji: Brainly zdobyło 30 mln dol. finansowania. Wśród inwestorów Naspers i Sebastian Kulczyk
Tymczasem czy ktoś zna jakieś wyniki finansowe tej firmy? Czy ona coś zarabia, czy na razie pali kasę?