Biedronka przejmuje pięć sklepów sieci Piotr i Paweł
Firma Jeronimo Martins Polska, właściciel sieci dyskontów Biedronka przejmuje pięć sklepów sieci Piotr i Paweł. Nie zwolni ich pracowników.
Działające jeszcze dziś wybrane sklepy Piotr i Paweł już 28 września zmienią szyld na Biedronka. Są to placówki zlokalizowane w Kaliszu (przy ul. Młynarskiej), we Wrocławiu (przy ul. Grabiszyńskiej i ul. Dokerskiej), w Tychach (przy ul. Towarowej) i w Poznaniu (przy ul. Szwedzkiej).
Przedstawiciele sieci Piotr i Paweł podkreślili w rozmowie z serwisem Wiadomości Handlowe, że lokalizacje te nie były optymalnie dobrane do tradycyjnego modelu Piotra i Pawła, a będą dobrze funkcjonować w zmodyfikowanym formacie. Wartości transakcji nie ujawniono.
Prezes Piotra i Pawła, Marek Miętka powiedział, że sprzedane sklepy poradzą sobie w sieci Biedronka, a firmie dzięki tej transakcji (jej wartości nie ujawniono) uda się teraz skupić na powrocie do tradycyjnego modelu sieci Piotr i Paweł. Ocenia, że jest to ważny element realizowanego planu restrukturyzacji, który m.in. zakłada przejmowanie części sklepów przez inwestorów branżowych. Zdradził poza tym, że Piotr i Paweł wprowadzi wkrótce nowy program lojalnościowy dla klientów oraz ruszy z nową kampanią marketingową.
Z informacji Wiadomości Handlowe wynika, że przejęciem franczyzowych sklepów sieci Piotr i Paweł zainteresowani są też Carrefour Polska i Stokrotka.
Oprócz rozmów z potencjalnymi inwestorami branżowymi, szefowie Piotra i Pawła zamykają też nierentowne lokalizacje. W połowie września przestało działać 7 placówek pod tym szyldem (w Koszalinie, Lubinie, Wejherowie, Krakowie, Warszawie, Szczecinie i Grudziądzu. Kilka dni temu zamknięto jeden ze sklepów w Łodzi, a do końca września przestanie funkcjonować jeden z punktów w Warszawie.
Jeronimo Martins Polska zapowiada, że nie zwolni osób, które dotychczas pracowały w przejętych przez Portugalczyków sklepach. Mają dostać propozycję pozostania w tych placówkach, mają dostać etaty w JMP oraz wszystkie benefity, z których korzystają pracownicy sklepów Biedronka.
Biuro prasowe JMP poinformowało, że zostanie zachowany delikatesowy element sklepów – pozostaną oddzielne lady z mięsem i wędlinami, serami, a także wyrobami garmażeryjnymi (nie ma tego w obecnie działających Biedronkach).
Paweł Stolecki, dyrektor operacyjny makroregionu w Jeronimo Martins Polska powiedział, że chociaż przejęcie tych 5 sklepów jest niewielką liczbą z perspektywy działania obu sieci, to dobrze wpisuje się w strategię rozwoju Biedronki.
Sieć sklepów Piotr i Paweł już od wielu miesięcy boryka się z problemami finansowymi. Nie udało się im zapobiec mimo wsparcia, jakie detalista otrzymał w lutym br. od funduszy zarządzanych przez TFI Capital Partners.
Już wtedy pojawiły się pogłoski o tym, że firma szuka inwestora strategicznego. Latem szefowie Piotra i Pawła zapowiadali, że jego pozyskanie to kwestia zaledwie kilku tygodni. Padła nawet graniczna data – lipiec br. Jednak do tej pory nie udało się transakcji sfinalizować.
Wśród inwestorów, którzy mieli być najbliżej przejęcia tej sieci sklepów wymieniano w czerwcu br. Jeronimo Martins Polska i Auchan. Kilka tygodni później pojawiły się kolejne doniesienia o tym, że rozmowy z obecnymi franczyzobiorcami sieci prowadzą właściciele Biedronki i Carrefour Polska.
Dołącz do dyskusji: Biedronka przejmuje pięć sklepów sieci Piotr i Paweł