63 proc. uczniów gimnazjów doznało przemocy fizycznej ze strony kolegów
Ponad 80 proc. polskich gimnazjalistów doświadczyło w szkole przemocy słownej ze strony innych uczniów, 63 proc. to ofiary przemocy fizycznej, a połowa dzieci spotkała się z mechanizmem odrzucenia przez grupę.
Z sondażu firmy IQS wynika, że w polskich gimnazjach 81 proc. uczniów doświadczyło ze strony rówieśników lub starszych kolegów agresji w postaci wyzwisk, wyśmiewania lub dokuczania. Z kolei 63 proc. badanych przyznało, że spotkała ich przemoc fizyczna, która nie zawsze oznaczała pobicie, ale także niszczenie i odbieranie osobistych przedmiotów.
Badanie IQS wskazuje także na inne agresywne zachowania spotykane w II i III klasach polskich gimnazjów. 53 proc. respondentów wymieniło odrzucenie przez grupę rówieśniczą, 45 proc. cyberprzemoc, 23 proc. oszustwo, a 8 proc. – dyskryminację.
Wyniki sondażu dowodzą, że młodzi ludzie nie pozostają bierni w sytuacjach, gdy są świadkami agresywnych zachowań ze strony innych. 66 proc. przyznaje, że stara się reagować w wypadku przemocy, która spotyka ich przyjaciół lub znajomych. 7 proc. badanych nie reaguje w ogóle, a jako powód swojej bierności podaje obawę o to, że sami staną się obiektem agresji.
Jednocześnie dane zebrane przez IQS wskazują, że większość (78 proc.) uczniów gimnazjów jest zadowolonych ze szkoły, do której uczęszcza. Zdaniem autorów badania może to oznaczać, że dla przeważającej liczby młodych ludzi agresywne zachowania są normą, która nie ma wpływu na ocenę szkoły.
Badanie IQS zostało przeprowadzone we wrześniu i październiku ub. r. metodą CAWI na próbie 400 uczniów II i III klasy gimnazjum.
Dołącz do dyskusji: 63 proc. uczniów gimnazjów doznało przemocy fizycznej ze strony kolegów