61 proc. dużych polskich firm ma problemy z bezpieczeństwem danych w internecie
Duże firmy słabo radzą sobie z bezpieczeństwem danych w internecie - to problem dla 61 proc. z nich. Dla 50 proc. kłopot stanowi zabezpieczenie urządzeń mobilnych, a 84 proc. uważa, że bezpieczeństwo IT to kluczowy obszar pozwalający na ciągłość działania firmy - wynika z raportu Orange Insight.
Z drugiej edycji cyklu raportów Orange Insights przygotowywanego przez Orange Polska, a mających określić, jak jest postrzegane bezpieczeństwo informatyczne w dużych przedsiębiorstwach wynika, że 81 proc. respondentów twierdzi, że ich przedsiębiorstwa nie są w stanie funkcjonować bez systemów informatycznych, a 84 proc. uważa, że bezpieczeństwo IT to kluczowy obszar pozwalający na ciągłość działania firmy. Ponad jedna trzecia jako największe zagrożenie w budowaniu bezpieczeństwa informatycznego wskazuje trudność w zapewnieniu ciągłości funkcjonowania systemów.
61 proc. dużych firm ma kłopoty z bezpieczeństwem danych w internecie, a drugim co do ważności problemem (50 proc. wskazań) jest zabezpieczenie urządzeń mobilnych. Według badanych największymi zagrożeniami związanymi z informatyzacją przedsiębiorstw jest cyberprzestępczość - 53 proc. oraz nadużycia ze strony pracowników - 52 proc.
Przedstawiciele dużych firm, proszeni o wskazanie trzech najważniejszych zagrożeń w budowaniu bezpieczeństwa informatycznego przedsiębiorstwa najczęściej wymieniają: zapewnienie ciągłości funkcjonowania systemów (35 proc.), budowanie świadomości dbania o bezpieczeństwo wśród pracowników (18 proc) oraz zapewnienie wystarczających środków finansowych na bezpieczeństwo IT (10 proc).
Jednocześnie zdecydowana większość ankietowanych - 86 proc. zgodnie twierdzi, że właśnie zapewnianie ciągłości funkcjonowania systemów to obszar bezpieczeństwa informatycznego, w którym ich przedsiębiorstwa radzą sobie najlepiej. Aż 85 proc. firm uważa, że równie dobrze radzi sobie z zabezpieczaniem danych, w tym danych osobowych. Z kolei 79 proc. przedsiębiorstw dobrze wywiązuje się z kontrolowania dostępu pracowników do systemów i informacji.
Na podstawie odpowiedzi firm biorących udział w badaniu przygotowano też listę zagrożeń, których najbardziej obawiają duże przedsiębiorstwa w zakresie bezpieczeństwa danych i systemów informatycznych. Na pierwszym miejscu uplasowała się cyberprzestępczość wskazana przez ponad połowę respondentów - 53 proc. Prawie tyle samo firm obawia się nieuczciwości pracowników - 52 proc. Z kolei 46 proc. wskazało jako zagrożenie awarię serwerów/komputerów i łączy.
Mimo wysokiej świadomości znaczenia bezpieczeństwa IT dla biznesu i funkcjonowania przedsiębiorstwa, duże firmy wcale nie ponoszą na nie dużych wydatków. Prawie połowa z nich wydaje na bezpieczeństwo od 1 do 10 proc. swojego budżetu IT. Co trzecia decyduje się przeznaczyć od 11 do 20 proc swojego budżetu IT na bezpieczeństwo, a zaledwie 16 proc. przekazuje na ten cel więcej niż 20 proc. ogólnych środków.
W przypadku 8 proc. firm wydatki na bezpieczeństwo IT wzrosły w ciągu ostatniego roku o ponad 80 proc. Co czwarta firma zwiększyła swoje wydatki w tym obszarze o 20 do 49 proc, niewiele mniej, bo 24 proc. zdecydowało się zwiększyć budżet bezpieczeństwa IT o 1 do 9 proc. Zdecydowana większość firm, bo aż 42 proc z nich powiększyło wydatki o 10 do 19 proc.
Dołącz do dyskusji: 61 proc. dużych polskich firm ma problemy z bezpieczeństwem danych w internecie